Protipovodňové opatrenia v podobe jedenástich poldrov vybudovaných v minulom roku v Levočských vrchoch počas nedávnych intenzívnych dažďov splnili svoju funkciu.
LEVOČA. „Sústava jedenástich poldrov má celkovú zádržnú kapacitu 261 736 metrov kubických vody a pred prívalovými vlnami by mala ochrániť približne 30-tisíc obyvateľov v okresoch Kežmarok, Stará Ľubovňa a Sabinov,“ uviedol Ján Jurica, generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov Slovenskej republiky.
Sústavu podľa jeho slov dopĺňajú aj technické a biotechnické opatrenia, ktoré sa nachádzajú v tokoch nad poldrami, celkovo ich je 230. Ich úlohou je spomaľovať rýchlosť toku a zabezpečovať usadzovanie splavenín.
Poldre by mali ochrániť obyvateľov Levočských vrchov pred záplavamiČítajte
Stáli päť miliónov bez DPH
Na výstavbu jedenástich poldrov a technických a biotechnických opatrení išlo takmer päť miliónov eur bez DPH.
Ich vybudovaním je v súčasnosti podľa Juricu ohrozenie povodňami na daných tokoch určite znížené.
„Na to, aby bola bezpečnosť ohrozovaného územia ešte vyššia, je však potrebná dostavba ďalších poldrov ako komplexného riešenia protipovodňovej ochrany v Levočskom pohorí,“ upozornil ďalej.
Avizoval tiež záujem Vojenských lesov a majetkov SR uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok z operačného programu Kvalita životného prostredia predložením svojho projektu aj pri vyhlásení najbližšej výzvy.
Zabezpečí vyrovnaný odtok
Funkciou poldra je podľa Juricu zadržať vodu a zabezpečiť pomalší odtok vody z lesa. Tým sa zabezpečí to, že hladina vody bude v potokoch, ktoré pretekajú obcami a mestami, vyrovnaná.
„Veľmi zjednodušene možno povedať, že polder funguje na princípe umývadla, ktoré všetci používame. Polder je hrádza, kde na najspodnejšom mieste je výpustný otvor, cez ktorý pri normálnych klimatických podmienkach preteká potok. Ak sa prítok poldra zvýši vplyvom prívalových dažďov, práve tento výpustný otvor na najnižšom mieste vypúšťa vodu z poldra v menšom množstve ako do poldra priteká. To znamená, že prítok do poldra je väčší ako odtok, voda sa v poldri hromadí, až kým nie je naplnená jeho kapacita a nezačne prepadávať cez horný bezpečnostný prepad,“ vysvetlil fungovanie poldrov generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.