Uplynulý rok si svoje prstienky a sľuby vymenilo najviac párov za posledné desaťročie. Stále je ale dosť ľudí, ktorí sa rozhodli žiť spolu bez svadby.
SPIŠ. V minulom roku v Prešovskom kraji zaznamenali najvyšší počet sobášov za posledných desať rokov.
V roku 2015 v Prešovskom kraji si svoje Áno povedalo až 4 839 párov. Najviac sobášov na tisícku obyvateľov zaznamenal okres Stará Ľubovňa.
Aj v Poprade a vo Vysokých Tatrách si prstienky vymenilo viac párov v porovnaní s uplynulými rokmi.
Zvyšuje sa aj veková hranica, kedy ľudia do manželstva vstupujú.
Mnoho párov ale stále žije akoby „na divoko.“ Tvrdia, že prsteň ako potvrdenie svojej lásky nepo-trebujú.
Lucia M. žije so svojím partnerom v Poprade v spoločnej domácnosti už približne osem rokov. Majú spolu jednu dcérku Kristínku. Ako Lucia povedala, nad svadbou sa s partnerom vôbec nezamýšľajú.
„Nepotrebujeme papier na to, aby sme žili šťastne. Môj partner nemal veľmi dobrú skúsenosť z prvého vzťahu, už je rozvedený. Obaja si myslíme, že žiť môžeme spolu aj bez toho, aby sme si vymenili prstienky.“
Lucia ešte nikdy nevesta nebola, aj napriek tomu, po niečom podobnom netúži. „Už keď sme spolu išli do vzťahu, obaja sme v tom mali jasno. Ani na chvíľku sa vo mne žiadna túžba po svadbe neobjavila,“ povedala.
Rozdelili by sa spravodlivo
Čo je moje, to je aj tvoje. Takto to vo väčšine prípadov platí v manželstve. Lucia si spolu s priateľom kúpila byt, auto. Strach z toho, že by mohla o niečo prísť, nemá.
„Aj keby sme niekedy v budúcnosti chceli od seba odísť, myslím si, že by sme sa spravodlivo dohodli, ale to sa určite nestane.“
Veronika z Kežmarku so svojím priateľom žila bez akýchkoľvek papierov päť rokov. Po tom, ako sa im narodila dieťa, ale priateľ zutekal.
„Dlho sme sa naťahovali, čo si kto vezme, ako to vyriešiť, mali sme práve rozostavaný dom. Predali sme stavbu, rozdelili si peniaze a aj navždy svoje životy,“ povedala.
Voľný vzťah im vyhovuje
Peter s Jankou žijú už šesť rokov vo voľnom vzťahu.
„Chodili sme spolu tri roky počas vysokej školy. Nastúpili sme do zamestnania v jednom meste a automaticky sme si zobrali byt do prenájmu. Aj keď má naše spolužitie všetky atribúty manželstva, do svadby nevyústilo. Nemyslíme si, že úradný papier z matriky by niečo zmenil v našom vzťahu. Poznám niektoré manželstvá plné lásky, ktoré nakoniec stroskotali. To nie je záruka na dlhoročné spolužitie,“ hovorí Janka.
Zatiaľ bábätko neplánujú.
„Ak by prišlo do našej cesty dieťatko, určite by sme ho uvítali a asi by sme sa posunuli ďalej. Zatiaľ nám takéto spolunažívanie vyhovuje, aj keď naši rodičia majú na to iný názor,“ konštatuje Novovešťanka.
Aj keď žiť bez papiera vyzerá na prvý pohľad bezproblémovo, komplikácie môžu nastať v nepríjemných situáciách.
Podľa súčasne nastavených pravidiel dostane vdovský alebo vdovecký dôchodok len človek, ktorý bol so zomretým zosobášený. Nezáleží na tom, že spolu žili 10, 20 či 30 rokov, ak o tom nemali papier.
Najviac svadieb za desaťročie
Aj napriek tomu, že ľudí, ktorí žijú akoby „na divoko“, je aj na Spiši stále dosť, v Prešovskom kraji zaznamenali v uplynulom roku viac sobášov a menej rozvodov. Sobášov bolo dokonca najviac za posledné desaťročie.
„Podobne ako v pôrodnosti, aj pri uzatváraní manželstva pokračoval trend zvyšovania priemerného veku partnerov vstupujúcich do manželstva,“ uviedla pre SITA Zuzana Šoltisová z odboru informatiky, registrov a informačných služieb prešovského pracoviska Štatistického úradu Slovenskej republiky.
Priemerný vek ženícha i nevesty vzrástol za posledných desať rokov približne o dva roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.