Počas druhej júlovej soboty si bežci dali zraz v Kamenci pod Vtáčnikom. Deviaty ročník tohto podujatia bol zároveň 8. kolom Slovenského pohára v behu do vrchu.
SVIT. Pretekárov čakala trať dlhá 11 km s prevýšením 1 140 m.
Okrem bojov o medailové stupne a body do celoročného seriálu behov do vrchu mali najlepší pretekári i jednu motiváciu navyše – boj o miestenky na svetový šampionát vrchárov, ktorý sa v tomto roku bude konať začiatkom septembra v bulharskom stredisku zimných športov Sapareva Banya.
Z presnej stovky štartujúcich pretekárov ich cieľovú pásku preťalo 99.
Najrýchlejší z nich bol známy skialpinista, slovenský reprezentant v tomto športe, 31-ročný Jozef Hlavčo z Bobrovca, reprezentujúci Dynafit. Trať zvládol vo štvrtom najlepšom čase histórie a ako jediný zo všetkých účastníkov bol v cieli skôr ako za hodinu.
Dobre mu na trati sekundoval 26-ročný Miroslav Hraško z Dukly Banská Bystrica, ktorý nakoniec v cieli zaostal o vyše tri minúty.
Tretí v celkovom poradí dobehol víťaz veteránskej kategórie, 45-ročný český veterán, bývalý československý reprezentant v behu na lyžiach a v tom čase člen ČH, resp. ŠKP Štrbské Pleso, Jiří Žák, bežiaci v drese Penziónu Litvor Štrbské Pleso.
O najväčšie prekvapenie celého podujatia sa postarala 22-ročná bežkyňa zo Svitu Soňa Vnenčáková.
Vysokoškoláčka študujúca a trénujúca v Brne po dobehnutí do cieľa dostala prívlastok „vytrvalostný bežecký zázrak“.
Prečo? Odpoveď na túto otázku dávajú jej umiestnenie v absolútnom poradí spolu s mužmi a dosiahnutý výsledný čas.
Sonička preťala cieľovú pásku na neuveriteľnom šiestom mieste – predbehlo ju iba päť mužov. Dokonca za traťovým rekordom najlepšej slovenskej bežkyne súčasnosti, slovenskej reprezentantky a olympioničky Katky Berešovej, zaostala iba o 21 sekúnd. Druhej žene v cieli Sviťanka nadelila vyše 13 a pol minúty.
Pár minút po dobehnutí sme sa s ňou skontaktovali. Mala obrovskú radosť. Svoje vystúpenie komentovala takto: „Prvých päť kilometrov sme bežali po asfaltovej ceste mierne do kopca. Ďalších šesť kilometrov nasledoval veľmi strmý terén. Spočiatku som bežala s jedným pretekárom – mužom. Keď som dva kilometre pred cieľom videla môj medzičas, pokúsila som sa ešte zrýchliť. Môj bežecký kolega už nevládal a tak som do cieľa dobehla sama trištvrte minúty pred ním. Bola som potešená, že mi to fakt vyšlo.“
Keď sme jej chceli gratulovať k získaniu miestenky na svetový šampionát v behu do vrchu, poopravila nás: „Ešte nie je všetko vyhrané. Slovenský atletický zväz okrem prvenstva v tejto kvalifikácii stanovil ešte ďalšiu podmienku – zabehnutie 10 km dlhej trate na dráhe pod 37 minút. To sa mi ešte nepodarilo, pretože slovenský šampionát na tejto trati bol na mňa príliš skoro – v máji. Teraz musím rozmýšľať, kde sa súťaž na 10 km trati na dráhe bude konať. Na Slovensku už žiadna príležitosť nebude. Skúsim pohľadať nejakú súťaž v Čechách, prípadne v Rakúsku. Určite sa však posnažím.“
Triexpert cup priniesol Vnenčákovej miestenku na svetový šampionátČítajte
Z výsledkov: Muži do 39 rokov: 1. Jozef Hlavčo, Dynafit – 58:36 min. (absolútny víťaz), 2. Miroslav Hraško, Dukla B. Bystrica – 1:01:38 hod. (celkovo 2.); muži od 40 do 49 rokov: 1. Jiří Žák, Čech v drese Penziónu Litvor Štrbské Pleso – 1:01:39 hod. (celkovo 3.); muži od 50 do 59 rokov: 1. Ján Malíček, MALCO Myjava – 1:12:53 hod.; muži od 60 rokov: 1. Miroslav Kováč, Trenčín – 1:19:46 hod.; ženy do 34 rokov: 1. Soňa Vnenčáková, AO Svit – 1:04:12 hod. (celková víťazka medzi ženami, spolu s mužmi 6.), 2. Michaela Kúdeľová, AK Tlmače – 1:17:59 hod. (medzi ženami 2.); ženy od 35 do 49 rokov: 1. Soňa Krnáčová, BK Pyxida – 1:20:09 hod. (medzi ženami 3.).
Autor: db
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.