Najväčšou atrakciou na Zamagurí je aj počas tejto letnej sezóny splav na tradičných goralských drevených pltiach. Práve s tým si spájajú turisti aj návštevu obce Červený Kláštor (okres Kežmarok).
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Obec je považovaná za vstupnú bránu do slovenských i poľských Pienin a zároveň oboch národných parkov.
„To je presne to, na čom môže naša obec stavať, je to krásna príroda a Pieninský národný park, ktorý priam láka na výlety do prírody,“ uviedol starosta obce Štefan Džurný.
Ešte väčší rozvoj cestovného ruchu v regióne však podľa jeho slov prinieslo vybudovanie lávky cez Dunajec pred desiatimi rokmi.
Splav na pltiach je organizovaný v dĺžke 11 kilometrov po rieke Dunajec, ktorá preteká hlbokým kaňonom Pienin. Ponúka výhľad na belostné vápencové bralá, pozoruhodné skalnaté útesy i tiesňavy.
Na plte možno nastúpiť za obcou Majere a na začiatku Červeného Kláštora. Návštevníci sa môžu plaviť až k hranici s Poľskom, pričom využiť môžu okrem tradičných pltí aj vlastné či požičané lode.
Pltnícka sezóna tam podľa informácií na internetovej stránke Červeného Kláštora trvá od 1. apríla do 31. októbra.
FOTO: TASR
Prichádzajú za históriou
Podľa starostu prichádzajú ľudia na Zamagurie i do samotnej obce aj za históriou, nachádza sa tu totiž múzeum v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky, a to kláštore kartuziánov.
To v minulom roku zaznamenalo najvyššiu návštevnosť od svojho zriadenia v roku 1966, navštívilo ho takmer 62-tisíc návštevníkov. Oproti roku 2014 išlo o zhruba 17-percentný náraz. Najviac návštevníkov predstavovali Poliaci, po nich Slováci, nechýbali ani Česi, Nemci či Francúzi.
Počas leta je Múzeum Červený Kláštor otvorené od 8:00 do 19:00, platí to od 1. mája do 31. augusta.
„Netreba zabudnúť ani na miestne kúpele, ide dokonca o prvé po druhej svetovej vojne obnovené kúpele,“ dodal Džurný.
Zameriavajú sa na ozdravovanie kožných chorôb, ale aj chorôb pohybového aparátu či neurologických chorôb.
FOTO: TASR
Sezóna je dlhšia
Po vybudovaní spomínanej lávky cez Dunaj sa v Červenom Kláštore predĺžila aj letná sezóna, začína sa skôr a končí neskôr. Ako uviedol starosta, podľa istých poľských médií išlo o jeden z najlepších projektov za posledných desať rokov v Pieninách.
„Môžeme stavať len na tom. Priemysel je tu ťažké dostať a čo môžeme predávať, tak to je pekná krajina. Zároveň je však potrebné ju aj chrániť, aby ostala zachovaná aj pre ďalšie generácie, citlivo pristupovať k jej ochrane a komerčnému využitiu,“ povedal.
Napriek pestrej sezóne a veľkej ponuke zážitkov si však uvedomuje, že v obci chýba väčšie ubytovacie zariadenie.
„Čo sa týka poskytovania ubytovacích a reštauračných služieb je obec veľmi slušne vybavená. Uvedomujem si ale, že nám tu chýba hotel, zatiaľ všetko funguje len na báze penziónov či ubytovania v súkromí,“ dodal.
Obec preslávil kláštor
Obec Červený Kláštor sa nachádza na brehu spomínanej hraničnej rieky Dunajec, leží pod pohorím Tri koruny.
História obce sa spája predovšetkým s národnou kultúrnou pamiatkou, kartuziánsko-kamaldulským kláštorom zo 14. storočia, známym aj vďaka mníchovi Cypriánovi.
Na časti katastrálneho územia obce sa nachádza aj Pieninský národný park.
Foto: MČK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.