HRHOV. Katolícky Kostol sv. Jána Krstiteľa v Hrhove predstavuje neprehliadnuteľnú dominantu obce i krajiny v údolí riečky Turňa. Stojí v hornej časti obce na svahu kopca a je svedkom najstarších dejín obce.
Hrhov leží len niekoľko kilometrov od Turne nad Bodvou, ktorá bola už v 12. storočí centrom tunajšieho kráľovského majetku. Prítomnosť uhorských panovníkov sa dá predpokladať aj v samotnom Hrhove, kde sa spomína v roku 1245 kráľovská kúria.
Je možné, že sa tu zastavil aj kráľ Belo IV. pri svojom úteku pred Mongolmi v roku 1241. Dôkazom existencie kúrie môžu byť v roku 1990 odkryté zvyšky kamennej veže nad obcou datovanej do 12. – 13. storočia.
Z tohto obdobia pochádza aj samotný kostol, ktorý odborníci po archeologickom výskume v roku 2009 datujú do polovice 13. storočia.
Vtedy však nepostavili celý objekt v jeho súčasnom rozsahu, iba jeho východnú časť v podobe jednolodia s kvadratickou svätyňou.
Významný nález
Aj táto stavba je dôkazom významného postavenia a bohatstva staviteľa, hoci to na prvý pohľad nevyzerá. Stavebným materiálom totiž boli opracované tufové kvádre, dnes skryté pod novšími omietkami.
Z nich v našom regióne postavili iba kláštorný kostol v Lipovníku. Pri ostatných kostoloch si stavitelia vystačili s oveľa lacnejším a dostupnejším lomovým kameňom.
Význam lokality potvrdzuje aj nález zlatého pečatného prsteňa z 13. storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.