Novovešťan RICHARD ŠULC (50) je povolaním mechanik klávesových nástrojov. Servis a ladenie pianín a klavírov vykonáva už 25 rokov po celom Slovensku. Vlastná skúsenosť z nevšímavosti o staršie klavíry, niekedy jedinečné majstrovské kusy v domácnostiach i kultúrnych inštitúciách ho presvedčila, aby založil muzeálnu galériu klavírov.
Prezradíte nám niečo o sebe?
„Som čistokrvný Čecho-Slovák. Mamka Slovenka a otec Čech. Narodil som sa v českom meste Most. Zakrátko sa rodičia presťahovali do Hradca Králové. Keď som bol v treťom ročníku na základnej škole, zomrel mi otec. Mamka sa rozhodla vrátiť do rodného mesta, Beniakoviec neďaleko Košíc. Tu som dochodil základnú školu. Základnú umeleckú školu v hre na klavíri som vyštudoval v Košiciach.“
Čo vás ovplyvnilo, že ste sa začali venovať tejto profesii?
„Rozhodnutie stať sa mechanikom pianín a klavírov ovplyvnilo moje stretnutie s klavírnym technikom pánom Hankom, ktorý k nám prišiel naladiť domáci klavír. S úžasom som pozoroval jeho prácu a ocenil ju neskôr pri hraní, keď klavír vydával krásne zvuky. Bolo rozhodnuté. Ako 15-ročný som odišiel študovať do Čiech na priemyslovku výrobu hudobných nástrojov v Krasliciach. Neskôr som externým štúdiom absolvoval Strednú umeleckopriemyselnú školu hudobných nástrojov a nábytku v Hradci Králové. Prvé praktické skúsenosti som získaval v miestnom výrobnom podniku Petrof a od roku 1990 v štátnom podniku Československých hudobných nástrojov Melódia v Opravovni hudobných nástrojov v Spišskej Novej Vsi. Mal som s kolegami na starosti servisné služby celého východu a časti stredného Slovenska. Za necelý rok nás prebiehajúca privatizácia štátnych podnikov donútila ukončiť zamestnanie, osamostatniť sa a ako živnostníci ísť každý svojou cestou. To bol moment, kedy som si uvedomil, že nastal čas, aby som plne rozvinul seba samého v originálnej krásnej profesii technika klavírov. Dosiahnuť remeselnú zručnosť znamená ísť krok za krokom. Boriť sa s neúspechom a radovať sa z každého úspechu.“
Na hudobnom trhu pôsobíte 25 rokov. Je konkurencia v tejto oblasti silná?
„Na Slovensku je určite dostatok ľudí, ktorí sa venujú ladeniu klavírov a pianín. Počet vyštudovaných odborníkov – technikov, ktorí sú schopní vykonávať kvalifikované opravy klavírov, by som ale narátal na prstoch oboch rúk. U nás nikdy nebola žiadna škola zameraná na výrobu a servis hudobných nástrojov. Možno preto neexistuje ani kritérium, ako si otvoriť živnosť na servis, ladenie klavírov a pianín. Stačí mať vysvedčenie zo základnej umeleckej školy a môžete vykonávať servis hudobných nástrojov. Či dokážu títo ľudia robiť kvalifikovanú prácu, je vecou trhu. Ten si vyberá. Klamať sa v podstate v tomto remesle nedá. Muzikant vám odpovie hneď, či sa mu vaša práca páči, či po oprave sa mu dobre hrá, prípadne či mu náhodou práve naladený klavír priam nekrúti uši.“
Čo je tajomstvom príťažlivosti klavíra?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.