Na mestskom zastupiteľstve bola opäť najbúrlivejšia diskusia o teple. Niektorí poslanci novému kroku príliš neveria.
POPRAD. Na poslednom zasadaní zastupiteľstva v máji dali v meste stopku spoločnosti Veolia v Poprade.
Teplo chcú dodávať cez vlastnú novovzniknutú mestskú spoločnosť Popradská energetická spoločnosť (PES).
V stredu poslanci schválili návrh na prenájom popradských kotolní vrátane technológií a rozvodov pre mestskú spoločnosť.
Ak by neprešiel, spoločnosť by nemohla žiadať o licenciu.
Poslanci však opäť vyjadrili strach z nového kroku. Primátor i viceprimátor tvrdia, že garancie, že všetko pôjde ako má, sú.
Od prvého januára 2017 by mesto Poprad malo energie zabezpečovať vo vlastnej réžii prostredníctvom novovzniknutej PES.
Na stredajšom zasadnutí poslanci schválili prenájom kotolní a zariadení pre mestskú spoločnosť na dobu neurčitú za nájomné 300-tisíc eur ročne.
Posledný decembrový deň teda francúzsky gigant Veolia odovzdá mestu kľúče od popradských kotolní. Vedenie mesta tvrdí, že obyvateľom ušetrí peňaženky.
Poslanci však stále majú pochybnosti, či obyvatelia neostanú bez tepla.
Kubus: Nevieme, čo chcete urobiť
„Hovorí sa o nás, že sme proti PES. Nie je to v podstate pravda. My vlastne nevieme postup, preto v tom vidíme riziko. Nevieme, čo presne chcete robiť. V tom je tá neistota. My chceme vedieť, ako to prebehne do konca roka. Ľudia sa nás pýtajú, či to stíhame. Keď sa Veolia zatne, či toho 1. 1. budeme mať v Poprade teplú vodu,“ povedal v diskusii Rudolf Kubus (nez.).
Igor Wzoš (SDKÚ), viceprimátor mesta, všetkých ubezpečil, že ak by aj komplikácie nastali, zo zákona nie je možné, aby mesto ostalo bez energií. Dodávateľ by v takomto prípade bol určený.
„Poprad bez tepla neostane. Myslím si, že sme pripravení na to, aby celých 100 percent zo spoločnosti ostalo v Poprade,“ ubezpečil primátor Jozef Švagerko (KDH).
Francúzska Veolia v Poprade končí, boj o teplo vyhralo mestoČítajte
Sichrovská: Brzdíme to my
Skloňovali sa obavy práve z toho, či je to vôbec možné časovo to stihnúť v meste zabezpečiť.
Poslankyňa Beáta Sichrovská (SDKÚ) slovami nešetrila. Bez prenájmu kotolní nedostanú licenciu a bez nej sa ďalej nepohnú.
„Tú licenciu nutne potrebujeme. Ak to niekto zabrzdí, sme to my,“ povedala Sichrovská.
Jej slová sa ale niektorých poslancov dotkli.
„Hovoriť tu o tom, že sme brzdou, nie je na mieste. Máme pochybnosti,“ povedal Štefan Pčola (nez.).
Súhlasila s ním aj Anna Schlosserová. „To, že vyjadríme pochybnosti, neznamená, že sme brzdy. Neznamená to, že ideme proti Popradčanom,“ povedala.
Miroslav Glevaňák (KDH) zareagoval slovami, že v časovej tiesni mesto nie je. „Máme pol roka. Musíme to odsúhlasiť čím skôr, lebo inak sa do nej naozaj dostaneme. Ak chceme niečo, musíme ísť dôsledne ďalej, aby tu to teplo bolo a bolo lacnejšie. Kde je vôľa, tam je cesta,“ uzavrel.
Poslancom svoje povedal aj odborník na teplo Igor Kras. „Menšie spoločnosti si vedia dohodnúť lepšiu cenu tepla ako Veolia, z pohľadu dodávky tepla netreba mať obavu,“ povedal Kras.
Veolia dodávala teplo do Popradu približne dvadsať rokov.
Založenie Popradskej energetickej spoločnosti, ktorá je prvá svojho druhu na Slovensku, schválili poslanci v apríli.
Jej zriadením v meste sľubujú šetrenie vo výške 160-tisíc eur ročne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.