Podľa starej tradície nebolo miesto nazývané Skala útočišťa (dnes Kláštorisko) pre stavbu prvej spišskej kartúzy vybrané náhodne, keďže práve v tomto priestore mali Spišiaci nájsť bezpečný úkryt už počas tatárskeho vpádu v roku 1241.
SLOVENSKÝ RAJ. Tisíce návštevníkov Slovenského raja majú dnes možnosť spoznávať históriu a architektúru, ako aj vnímať duchovný rozmer tohto jedinečného miesta na Spiši.
Spiš býva v stredoeurópskom priestore vnímaný ako najbohatšia klenotnica prírodných krás a kultúrnych pamiatok.
Na jeho území z väčšej časti ležia najmenšie veľhory sveta – Vysoké Tatry.
Okrem toho sa tu nachádzajú ďalšie dva národné parky, ktoré každoročne navštevujú desaťtisíce domácich i zahraničných turistov.
Ich najhodnotnejšou časťou sú prielomy riek Dunajec a Hornád.
Najprísnejšia rehoľa
Krásu tohto regiónu vnímal človek od nepamäti. Nebolo vecou náhody, že dva kartuziánske kláštory, ktoré tu boli v 14. storočí vybudované, vznikli práve na územiach dnešných národných parkov.
Jedným z nich bol kláštor v Slovenskom raji.
Kartuziáni sú považovaní za najprísnejšiu rehoľu západného kresťanského sveta. Veľkej úcte sa po stáročia tešili najmä v nemeckých krajinách a vo Francúzsku.
Po tatárskom pustošení, po roku 1242 povolal uhorský panovník Belo IV. do kráľovstva saských osadníkov, ktorí výraznou mierou prispeli k obnove krajiny. Ich značná časť sa usadila na Spiši.
Bezpečný úkryt
Prejavom stabilizácie pomerov v našom regióne po tatárskom vpáde bola výstavba viacerých kláštorov. Väčšina z nich vznikla v posledných desaťročiach 13. a v prvých desaťročiach 14. storočia.
S týmto obdobím sú späté aj počiatky kartuziánskeho kláštora v Slovenskom raji.
Jeho zakladacia listina bola vystavená v roku 1299.
Podľa starej tradície nebolo miesto nazývané Skala útočišťa (dnes Kláštorisko v Slovenskom raji) pre stavbu prvej spišskej kartúzy vybrané náhodne, keďže práve v tomto priestore mali Spišiaci nájsť bezpečný úkryt už počas tatárskeho vpádu v roku 1241.
A rozsiahle refúgium (opevnený priestor), ktoré sa v horách Slovenského raja vybudovalo v 13. storočí, malo poskytnúť Spišiakom ochranu, kedykoľvek by to ešte potrebovali.
Pre zaujímavosť možno uviesť, že obdobnú funkciu malo plniť veľké predhradie Spišského hradu, ktoré sa rovnako vystavalo po tatárskom pustošení, v druhej polovici 13. storočia.
Výstavba v ťažkom teréne
Výstavba kláštora v ťažko prístupnom teréne Slovenského raja nebola krátkodobou záležitosťou. Spočiatku sa využívali provizórne objekty.
Prvá komunita mníchov na čele s priorom Konrádom prišla na Kláštorisko zo štajerského Seitzdorfu (dnes Žiče v Slovinsku).
Lokalizácia prvej spišskej kartúzy v horách Slovenského raja plne korešponduje s pôvodným umiestňovaním kláštorov tohto rádu v hornatom prostredí.
Svedčí o tom aj vznik druhého kartuziánskeho kláštora v našom regióne, ktorý sa budoval od dvadsiatych rokov 14. storočia pod Tromi korunami, pri rieke Dunajec v Pieninách (dnes Červený kláštor).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.