ĽUBICA. Samaritánske jednotky rýchleho nasadenia zo Slovenska, Rakúska, Nemecka, Maďarska a Rumunska vo štvrtok začali medzinárodné cvičenie v bývalom vojenskom obvode Javorina pri obci Ľubica v okrese Kežmarok.
„Cvičenie je posledným stupňom vzdelávania mladých členov, samaritánov, ktorí majú záujem o členstvo v Jednotke rýchleho nasadenia. Po jeho absolvovaní môžu byť nasadení do zvládania následkov katastrof na Slovensku, v Európe či kdekoľvek na svete,“ informoval predseda Asociácie samaritánov Slovenskej republiky (ASSR) Marcel Sedlačko.
Cvičenie s názvom Field Training Exercise Ľubica 2016 potrvá do nedele 29. mája.
Podľa Sedlačka predstavuje cvičenie v Ľubici tretí systém vzdelávania členov ASSR.
„Máme vytvorený vlastný systém vzdelávania, od kurzov prvej pomoci cez úvodný kurz Jednotky rýchleho nasadenia až po samotné cvičenia. Až po povinnom absolvovaní celého tohto cvičenia sa môžu jeho účastníci stať členmi Jednotky rýchleho nasadenia,“ vysvetlil.
Čo na nich čaká
Počas nasledujúcich dní si budú zároveň obnovovať vedomosti a zručnosti aj starší a skúsení členovia, pre ktorých sú pripravené náročné a dlhotrvajúce úlohy, ktoré preveria nielen ich vedomosti, ale aj fyzickú a psychickú kondíciu.
Čaká na nich napríklad simulovaná krízová situácia v okrese Kežmarok, ktorá vznikla v dôsledku ničivých záplav.
Na cvičení sa podieľa i Okresný úrad Kežmarok, ktorý vytvorí krízový štáb a na odstraňovaní následkov záplav sa budú podieľať všetky zložky Integrovaného záchranného systému, ako aj dobrovoľné hasičské zbory z okolia.
Vo štvrtok dopoludnia samaritánske jednotky vybudujú tábor v priestore futbalového ihriska v Ľubici.
Popoludní budú jednotky nasadené na zvládanie udalosti s hromadným postihnutím osôb, aj za účasti spomínaných zložiek Integrovaného záchranného systému.
Potom sa presunú k neďalekému jazeru, kde ich v podvečer bude čakať ďalšia úloha.
„Fingované bude zranenie viacerých osôb v dôsledku náhle vzniknutej záplavovej vlny. Jediný prístup na miesto bude po vodnej hladine, za spolupráce s dobrovoľnými hasičskými zbormi, a zranení budú musieť byť najprv vyhľadaní pátracími psami, následne ošetrení a opäť transportovaní po hladine. Úloha bude pokračovať do neskorých nočných hodín a priestor bude osvetlený,“ informoval ďalej Sedlačko.
Pomáhali na Haiti aj Filipínach
Noví členovia Jednotky rýchleho nasadenia budú po absolvovaní cvičenia pripravení zasahovať pri katastrofách, ako sú napríklad záplavy či zemetrasenia.
Jednotky ASSR už majú takýchto skúseností za sebou niekoľko.
„V roku 2010 sme absolvovali rakúsko-slovenskú samaritánsku zdravotnícku misiu po obrovskom zemetrasení na Haiti a v roku 2013 sme zasahovali na tajfúnom zničených Filipínach,“ pripomenul Sedlačko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.