Podtatranská obec Spišské Bystré si virtuálny cintorín pochvaľuje, pribudne v rámci neho aj evidencia neplatičov za hrobové miesta.
SPIŠSKÉ BYSTRÉ. Virtuálny cintorín pomôže v obci Spišské Bystré v Popradskom okrese vytvoriť prehľadnejší systém neplatičov hrobových miest.
„Myšlienka zdigitalizovať cintorín prišla preto, že sme chceli dať do poriadku hrobové miesta, ktorých je na našom cintoríne zhruba 600, no a najväčší problém máme práve s evidenciou a s vyplácaním hrobovým miest,“ povedal starosta obce Marián Luha.
Obec tak ešte v minulom roku investovala do projektu zhruba 800 eur, na virtuálny cintorín už v súčasnosti odkazuje na svojej internetovej stránke, chýba ešte evidencia.
Všetky informácie na webe
Návštevníci virtuálneho cintorína si môžu pozrieť mapu cintorína, jednotlivé hroby, ktoré sú očíslované a rozdelené do dvoch sekcií.
Po rozkliknutí hrobového miesta sa objaví jeho fotografia a rovnako aj mená osôb, ktoré sú v ňom pochované.
Svojich zosnulých príbuzných si môžu záujemcovia vyhľadať napríklad podľa mena či dátumu úmrtia.
„Vďaka fotografiám hrobového miesta, ktoré boli vytvorené ešte v minulom roku, môžu vidieť, v akom stave je hrob, kamenná tabuľa a podobne,“ vysvetlil Luha.
Na stránke onedlho pribudne aj databáza neplatičov za hrobové miesta. „Tri mesiace pred skončením zmluvy budeme zvýrazňovať hrobové miesta, ktorých sa to bude týkať, a rovnako aj tie miesta, pri ktorých sa zmluvy skončili. Zosúladíme evidenciu s reálom, aby sa vytvorili ďalšie hrobové miesta,“ povedal ďalej starosta.
Nafotené sú totiž aj prázdne miesta bez tabuliek, o ktoré sa už nikto nestará.
Možno upravia spôsob platieb
Istou nevýhodou podľa Luhu je v obci s takmer 2 500 obyvateľmi všeobecné záväzné nariadenie, podľa ktorého je potrebné za hrobové miesto platiť každý rok.
„Bolo by dobré to zmeniť možno na platby každých desať rokov,“ dodal.
Pripomenul, že cintorín zatiaľ kapacitne stačí na päť až desať rokov, potom však obec bude musieť začať s riešením ďalších miest a vysporiadaním pozemkov.
Podtatranská obec si zatiaľ virtuálny cintorín pochvaľuje. „Osvedčilo sa nám to, máme pozitívne ohlasy,“ skonštatoval Luha.
Vďaka systému sa už podarilo objaviť aj chybu na jednom z náhrobných kameňov.
„Prišla za nami rodina, ktorá si myslela, že máme na internetovej stránke uvedený zlý dátum narodenia jedného z jej zosnulých príbuzných, my sme ho však mali uvedený správne, ukázalo sa, že na náhrobnom kameni bol po celý čas vytesaný nesprávny dátum,“ povedal starosta.
Pri spracovaní údajov totiž obec vychádzala aj z údajov z matriky.
Cintorín na internete podľa starostu pomôže nielen obci, ale aj samotným obyvateľom, poslúžiť môže aj tým, ktorí napríklad pracujú na rodokmeni svojej rodiny. Informácie môžu získať bez toho, aby na cintorín museli prísť osobne, z pohodlia domova.
Digitalizovať chce aj Poprad
Digitalizáciu cintorínov plánuje aj okresné mesto Poprad.
Tento zámer avizoval pred časom František Švirloch, konateľ spoločnosti Pohrebno-cintorínske služby (PCS), s. r. o. Poprad, v tejto súvislosti už podľa jeho slov vedenie spoločnosti začalo pracovať na prieskume trhu a oslovilo tri firmy, ktoré túto službu ponúkajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.