Námestím baníkov v Rožňave sa ozývali rozprávky v podaní známych osobností z okolia.
ROŽŇAVA. Pod záštitou primátora mesta Rožňava Pavla Burdigu (Most-Híd) a Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, sa vo štvrtok 12. mája uskutočnilo hlasné čítanie rozprávkových kníh priamo na Námestí baníkov v Rožňave.
Poučné príbehy pre deti
Nerušte ma, čítam, pod týmto názvom sa už po tretíkrát na Námestí baníkov prezentovali osobnosti z Rožňavy a domácim školákom hovoria pútavé a poučné príbehy.
V čase od 10. do 13. hodiny si deti vychutnávali rozprávky v podaní Moniky Kerekešovej, riaditeľky Základnej umeleckej školy v Rožňave, ktorá deťom predstavila rozprávkovú knihu s názvom Špinuška.
Príbehy deťom rozpovedali aj Renáta Palme – Rozprávky utáranej myšky, Timea Zllerová Bagačková - Bertove patálie. Pavol Lackanič, riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave čítal ruskú rozprávku z knihy Krása nevídaná.
Kniha zohráva dôležitú úlohu i dnes
Tento rok za Mesto Rožňava vystúpila so zaujímavým a veľmi aktuálnym posolstvom Janka Mičudová z odboru školstva, kultúry, mládeže, športu a ZPOZ.
Kniha Hlúpy Jano v sieti, od Petra Stoličného z roku 2013, hovorí o nástrahách modernej doby v rozprávkovom jazyku.
„Ja som čítala priamo o rozprávkovej knižke, ktorá by nemala nahradiť počítač. Žijeme pretechnizovanú dobu, veľmi modernú a deti ukladajú knihy do úzadia a do popredia idú počítačové hry, programy a práca s počítačom. Táto rozprávočka práve nabáda na to, že aj to je dôležité, že sme v 21. storočí, ale tá kniha nikdy nesmie zaniknúť, pretože ukrýva všelijaké informácie, ktoré ten človek aj do budúcna bude potrebovať,“ hovorí Mičudová.
Janka Mičudová zdôraznila, že kniha pomáha vytvárať obrazotvornosť. Podľa jej slov dnes deťom chýba fantázia.
„Kniha rozvíja ich slovnú zásobu, keďže počítač je predsa len ohraničený, čo sa týka komunikácie s človekom a tá kniha obohacuje hlavne to, čo deťom robí dnes veľké problémy, a to je vyjadriť sa, vyjadriť svoj názor. Deti dnes hovoria stroho, v slovách, krátkych vetách a vôbec nevyužívajú súvetia. Takže toto je úlohou knihy, a preto my učitelia aj všetci, ktorí deti vychovávame, musíme apelovať na to, aby tá kniha v knižnici dieťaťa nechýbala,“ dodala Mičudová.
Moderná knižka vyšla v roku 2013. Jedna z tých moderných rozprávok, a je už zameraná na deti, ktoré žijú už v 21. storočí. Rozprávka by mala deti aj vychovávať, aby si dieťa uvedomilo, že je dôležitý počítač, ale aj tá kniha.
Táto moderná technika sa v starých rozprávkach a ľudovej slovesnosti, rozprávkach, nenachádza, preto som vybrala tú ukážku, aby sme sa dostali do tých dvoch svetov, sveta rozprávky, nie cez počítať a do sveta rozprávkovej knihy.
Predstavili sa i žiačikovia
Mičudová dodala, že podujatia sa zúčastnili žiaci z každej základnej školy v meste od druhákov po štvrtákov.
„Okrem nás tu čítali aj detičky. Prváčikov sme na čítanie ešte nezaradili, aj keď by už mali poznať všetky písmenká, ale je to predsa trošku psychické vypätie čítať pred ostatnými deťmi, takže sme si vybrali druhákov, ktorí majú čitateľské zručnosti trošku lepšie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.