Počas vojny po nich prevádzali politických emigrantov a Židov. Rovnaké trasy v pohraničí s Poľskom v súčasnosti slúžia ako chodníčky pre turistov.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na historických základoch z obdobia druhej svetovej vojny sú postavené trasy v dĺžke 38 kilometrov. Nazvali ich slovensko – poľské kuriérske chodníčky, všetky sú označené.
Oblasť severného Spiša a Pienin má v súčasnosti takto vyznačené takpovediac tri trasy v okolí Starej Ľubovne.
„V celkovej dĺžke 38 kilometrov sú vybudované aj oddychové miesta s lavičkami a tabuľami s informáciami o histórii slovensko – poľských kuriérov,“ povedala Erika Šalatová z organizácie Severný Spiš – Pieniny, ktorá združuje samosprávy i podnikateľov.
Pohraničie. Počas vojny slúžilo kuriérom, dnes turistom. FOTO: ARCHÍV
Prevádzači z oboch krajín spolupracovali
Turistické trasy už dlhšiu dobu lákajú množstvo turistov. Priťahuje ich hornatosť krajiny i bohatý lesný porast. Práve členitý terén bol aj počas druhej svetovej vojny vyhľadávaným pre ľudí, ktorí nemohli legálne prekračovať hranice.
V období rokov 1939 až 1944 preto na miestach severného Spiša v pohraničí prebiehala vzájomná spolupráca medzi poľskou kuriérskou službou a slovenskými ilegálnymi prevádzačmi.
„Riskovali vlastné životy, aby pomohli druhým. Aj preto dnes tieto trasy nazývame slovensko-poľské kuriérske chodníčky. V ťažkom období vojny znamenali nádej na prežitie,“ dodala E. Šalatová.
Značenie. Nechýba v dĺžke 38 kilometrov. FOTO: RIN
Poľským Židom pomáhali aj s falošnými dokladmi
Kuriéri pôsobiaci v hraničnom pásme boli napojení na trasu, ktorá viedla z Noweho Sacza cez cez Piwnicznu a Szczawnicu do Starej Ľubovne. Slovenskú ilegálnu skupinu viedol Robert Pavlovský, majiteľ krčmy na Mýte v Starej Ľubovni.
V spolupráci s ďalšími obyvateľmi mesta poskytovali utečencom nielen úkryt, ale aj oblečenie, stravu a často im dali aj peniaze na cestu.
„Poľským Židom poskytli falošné doklady alebo ich ďalej presunuli za hranice do bezpečia. Veľkú úlohu zohrala aj skupina taxikárov, ktorá odvážala poľských obyvateľov až k hraniciam Maďarska. Nástupom partizánskych hnutí, kuriérska služba postupne zanikla,“ priblížila E. Šalatová.
FAKTY
Vyznačili tri trasy
Kuriérskymi chodníčkami označili pre turistov tri trasy. Prvá vedie od hradu v Starej Ľubovni cez Oslí vrch, Doštenské sedlo, popod Vysoký grúň až do Mníška nad Popradom. V poradí druhá začína na Oslom vrchu, pokračuje cez sedlo Vabec, Medvedicu, Chaty až na kopec Eliášovka. Po tretej trase sa z Doštenského sedla dostanete k obci Hraničné až k Chatám. Projekt vyznačených chodníkov je dielom mesta Stará Ľubovň a poľského partnera so sídlom v neďalekej Piwnicznej.
(rin)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.