V predchádzajúcom diele seriálu sme sa venovali obci ležiacej na hranici regiónov Šariš – Zemplín. Dnes sa pozrieme do obce Plavnica v okrese Stará Ľubovňa, ktorá leží na severozápadnom okraji Šariša. V obci sú vzácne sakrálne pamiatky.
PLAVNICA. Rímskokatolícky kostol Obetovania Pána leží v centre starej dediny, na zarovnanej terase potoka Šambronka, severne od vyťaženej štátnej cesty.
Technickému stavu pamiatky to určite nepomáha, dokonca bol minulý rok sčasti zničený kamenný kostolný múr pri jednej autonehode.
Podľa odborného radcu Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominika Sabola chrám bol vybudovaný ešte začiatkom 14. storočia, určite však do 30. rokov 14. storočia, keď je písomne doložená už aj farnosť.
Tá potvrdzuje existenciu sakrálneho objektu. V roku 1330, resp. 1331 tam pôsobil farár Teodor (Theodoricus).
Kontinuitu farnosti dokazuje aj záznam z roku 1543, keď sa tam taktiež spomína fara. Okolo roku 1662 objekt vyhorel, potom bol obnovovaný.
V polovici 18. storočia prešiel barokovou úpravou, opravovaný bol aj po ďalšom požiari v roku 1817, obnovený bol opäť v roku 1885, potom ešte v prvej polovici 20. storočia a po 2. svetovej vojne.
Stavebné úpravy sa na ňom robili aj v 70. a 80. rokoch 20. storočia.
Úpravy nenarušili stredovekú stavbu
Napriek úpravám sa zachovala hmota stavby zo stredoveku s viacerými detailmi architektúry, ktoré vypovedajú o jeho pôvodnom vzhľade.
Ranogotický kostol predstavuje jednoloďový obdĺžnikový objekt so západne predstavanou vežou a rovným typom záveru múru presbytéria a severne pristavanou sakristiou.
„Kostol je svojou pozdĺžnou osou orientovaný tradične smere východ-západ. Interiér je krytý síce už mladšími rovnými stropmi, ale minimálne svätyňa bola pôvodne zaklenutá rebrovou, krížovou klenbou, o čom svedčia zachované jednoduché konzoly, resp. nábehy rebier v rohoch, ktorých profiláciu nebolo možné zistiť kvôli viacerým náterom a novším vrstvám omietok. Sakristia má pruskú klenbu a veža má na prízemí staršiu valenú klenbu. Na vyšších podlažiach sú zachované taktiež stredoveké detaily – úzke štrbinové otvory, využívané v čase ohrozenia ako strieľne,“ popísal detaily Dominik Sabol.
Viditeľným stredovekým detailom je aj lomený víťazný oblúk medzi svätyňou a loďou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.