TATRANSKÁ LOMNICA. S príchodom jari sa začínajú na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónne práce v lese.
Spomedzi nich je najdôležitejšia obnova kalamitného územia.
"Práve jar je z dôvodu dostatočného objemu vlahy najvhodnejším obdobím na zalesňovanie. Na vzniknutých holinách ešte nezískala prevahu burina a kroviny, prirodzené zmladenie je dobre viditeľné, a tak sa popri ňom sadenice ihličnatých i listnatých drevín vysádzajú oveľa jednoduchšie," uviedla koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP Lenka Burdová.
Vysadia asi 170 hektárov
"V tomto roku na ploche približne 170 hektárov plánujeme vysadiť 365 000 sadeníc. K 18. apríli sme vysadili takmer 150 000 sadeníc na ploche dosahujúcej 75 hektárov," informoval námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP Pavol Fabian.
Podľa Burdovej bezzásahového územia sa revitalizácia kalamitného územia umelou obnovou netýka.
"V drevinovom zložení bude aj v tomto roku, vzhľadom na vyššiu nadmorskú výšku, v ktorej sa obnovované územia nachádzajú, prevládať smrek, smrekovec, jedľa a borovica. Z listnatých drevín to bude najmä buk, javor, jaseň, jelša a brest," vymenovala.
Smrekovec tvorí tretinu sadby
Smrekovec opadavý sa stal pre svoje vlastnosti významnou drevinou v obnovovanom, vetrom a lykožrútom poškodenom území národného parku.
"V umelej obnove má najvyššie, až 32-percentné zastúpenie. Snahou Štátnych lesov TANAP je v lesných porastoch v predstihu vypestovať stabilizačné prvky proti silnému vetru z relatívne najodolnejších drevín vyhovujúcich konkrétnym ekologickým podmienkam," informovala Burdová.
Podľa Fabiana sa lesníci snažia pestovať lesy, ktoré by sa svojou štruktúrou približovali k pôvodným prirodzeným lesom.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.