POPRAD. V Tatranskom národnom parku (TANAP) na lúkach, pasienkoch a na lesných čistinách rozkvitol šafran spišský.
Riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko však upozorňuje, že hoci s pravým šafranom siatym je tento druh botanicky príbuzný, nemá praktické využitie a pri konzumácii spôsobuje bolesti hlavy, závraty, zvracanie i hnačky.
"Od pravého šafranu sa líši aj obdobím kvitnutia, kým ten pravý kvitne a zbiera sa na jeseň, šafran spišský je v plnom kvete práve teraz na jar. Objavuje sa spolu s prvými jarnými kvetmi a aj keď jeho vzácnosť sa so šafranom pravým nedá zrovnávať, poteší svojimi kvetmi v prebúdzajúcej sa prírode," informoval Majko.
"Keď sa povie, že je niečoho ako šafranu, myslí sa tým, že je to veľmi vzácne a je toho málo," pripomenul.
[content type="avizo-clanok" id="8166927" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5754129/5754129.jpeg?rev=2"][/content]
Ide tu o korenie pochádzajúce z Orientu, ktoré sa získava ručným zbieraním blizien šafranu siateho. Ten sa pestuje hlavne v Iráne a v oblasti Stredozemného mora.
Šafran sa podľa Majka považuje za kráľovské korenie a je tiež synonymom luxusu.
Ako dodal, fialové kvety šafranu spišského v tomto období dodávajú pestrosť aj podtatranským lúkam či záhradkám.
"Na niektorých miestach sa ich vyskytuje iba niekoľko jedincov, inde sa vyskytujú v stovkách až tisícoch a vytvárajú fialové koberce," dodal Majko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.