Sokoliarstvo je umenie lovu divej zveri pomocou vycvičených dravých vtákov. Nie každý má príležitosť venovať sa tejto netradičnej záľube.
MLYNKY. Peter Mihuc z Mlynkov (okres Spišská Nová Ves) sa venuje zaujímavému koníčku. Už tri roky chová dravé vtáky. Vo voliére našli svoj domov dva orly skalné a plamienka driemavá.
Zvieratám sa Mihuc venuje už od detstva. K sokoliarstvu sa dostal cez poľovníctvo. Je členom Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore.
Boj bratov na život a na smrť
Orly sa v zajatí chovajú ako poľovné dravce na lov. Niektoré skupiny, zaoberajúce sa sokoliarstvom, ich využívajú aj na ukážky lovu na návnadu.
„Vlastním dva orly. Lobo je päťročný samec, ktorý je v plnej vitalite a má vysoké sebavedomie. Kajo je o desať rokov starší brat. Má negatívne skúsenosti, ktoré získal pri kontakte so psami, a preto je trochu opatrný. Zvažuje, čo chce uloviť a čo nie. Hodnotí, akú má šancu a podľa toho za korisťou vyrazí. Ak je korisť priďaleko, alebo je rýchla, ani nevyštartuje. Šetrí si energiu na tú pravú príležitosť,“ hovorí cvičiteľ.
Starší orol, ktorý na chovateľovi lipne, žiarli na svojho brata.
„Najradšej sa nevidia. Nechcel by som ich vidieť pri súboji. Bolo by to veľmi kruté, možno boj na život a na smrť, ak by jeden z nich neustúpil,“ hodnotí majiteľ.
Orly z odchovov
V súčasnosti používané dravé vtáky na sokoliarsky výcvik pochádzajú vo veľkej väčšine z odchovov v zajatí. Mlynčan získal orlov od chovateľa zo Sniny.
Sokoliar musí mať platný poľovný lístok, absolvovať sokoliarsku skúšku, ovládať a predovšetkým dodržiavať množstvo právnych noriem upravujúcich držanie sokoliarsky použiteľných dravých vtákov.
Medzi priority však patrí vytvorenie podmienok dravcom na život.
Verní partneri
„Orol skalný patrí medzi ohrozené druhy. Je zákonom prísne chránený. Tieto druhy sa vedia postarať o potomstvo. V prírode žijú ako silno monogamné zvieratá. Samec so samicou ostanú vedľa seba po celý život, až pokiaľ jeden z nich neuhynie. Ich život trvá 25-50 rokov. O mláďatá sa starajú obaja rodičia, na vajíčkach sedí samica, občas ju vystrieda samec,“ predstavuje život jedného z najväčších a najmajestátnejších dravcov chovateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.