Medvede v Tatrách už zrejme nevyplaší nič. Nevyhrabujú už iba kontajnery, ale snažia sa dostať aj do budov.
VYSOKÉ TATRY. Krízový štáb mesta Vysoké Tatry vyhlásil v piatok o 10.00 hodine mimoriadnu situáciu. Dôvodom je neúnosná situácia nebývalého výskytu medveďa hnedého priamo v osadách mesta, ktorá trvá od konca zimy a v jarných mesiacoch sa stále stupňuje.
Situácia s medveďmi Tatrancom už prerastá cez hlavy. Macovia už nenavštevujú iba kontajnery, ale pokúšajú sa vniknúť do obydlí ľudí, prípadne do iných budov.
Pokusy medveďov dostať sa do vnútra hlásili z hotela a penziónu v Starom a Novom Smokovci, zo Základnej školy vo Vyšných Hágoch, a tiež Základnej školy s materskou školou Dolný Smokovec.
Podobne ich hlásili z areálu mestskej eseročky Tatry Teplo v Tatranskej Lomnici, areálu VPS Vysoké Tatry v Starom Smokovci, bytového dom Sládkovič v Dolnom Smokovci, z Koliby Tatranská Kotlina. Viacero ohlasov prišlo aj zo sídliska v Tatranskej Lomnici.
Nebojácni obyvatelia Tatier
Najstrašnejšie na prípadoch, kedy došlo k priamym stretom ľudí s medveďom je to, že hnedí borci neprejavujú žiadnu plachosť, ale naopak, pôsobia agresívne. Počet týchto stretov prevyšuje počet prípadov z minulých rokov.
„Medvede prichádzajú k ľudským obydliam denne, ale zatiaľ čo v minulosti sa ich návštevy diali v ranných alebo večerných hodinách, teraz nie je nič výnimočné stretnúť ich aj krátko popoludní. Napríklad 30. marca o 14.00 hodine sa medveď dobýjal do Hotela Bystrina a takmer sa mu to aj podarilo, no nedal sa odradiť a o hodinku tam bol zasa,“ uviedol Miroslav Kolodzej, náčelník mestskej polície Vysoké Tatry.
Z Dolného Smokovca zase polícii nahlásili prípad pani Zbellovej, ktorá niekoľko minút nemohla vystúpiť z auta.
„Maco jej zatarasil cestu. Alarmujúce je, že už sme zaznamenali aj prvé ataky. Medveď zaútočil na psa pána Hrivu z Vyšných Hágov len päť metrov od vchodu do bytového domu a snažil sa ho odtiahnuť do lesa,“ dodáva Kolodzej.
Z osád Tatier musia ísť von
Primátor Tatier teda zvolal krízový štáb, aby vyhodnotil okolnosti a prijal opatrenia.
„V snahe predísť tejto kritickej a nebezpečnej situácii a eliminovať ohrozenie zdravia a životov obyvateľov, je nutné okamžite vykonať také opatrenia, ktoré vytlačia medvede z intravilánov jednotlivých osád mesta Vysoké Tatry,“ povedal Ján Mokoš (nez.)
Dôvodom prečo je macov v Tatrách tak veľa, nie sú podľa neho iba vysoké stavy. Jednoducho si na stravy z našich kontajnerov zvykli.
„Mláďatá vychované svojimi matkami za posledné roky považujú už takýto spôsob obživy za prirodzený,“ konštatuje primátor.
Ako ďalej podotkol v Tatrách si uvedomujú fakt, že sú strediskom cestovného ruchu. Nechcú teda vyvolávať paniku.
„Musíme ale dbať aj na bezpečnosť nielen obyvateľov, ale aj návštevníkov Vysokých Tatier, preto sme sa rozhodli túto situáciu riešiť ihneď, v čase mimo sezóny. V máji zvyknú prichádzať prvé školské výlety a dovtedy by sme chceli mať situáciu už pod kontrolou,“ uzavrel Mokoš.
Súhlasí aj Správa TANAPu
K tomu, že situácia je naozaj zlá a treba ju riešiť sa prikláňa aj Správa TANAPu. K vzniknutej situácii zaslala stanovisko, v ktorom uviedla, že v tatranskom regióne sa prípady napadnutia a poranenia ľudí s ľahšími alebo s ťažšími následkami vyskytujú opakovane už niekoľko desaťročí.
„Správa TANAP-u zastáva odborný názor, že väčšinu napadnutí spôsobia medvede, ktoré v určitom období svojho života stratili prirodzenú plachosť pred človekom, teda rovnako ako medvede so synantropným správaním. Táto problematika tak môže následne vyústiť do toho, že dlhoročný a opakovaný výskyt medveďov so synantropným správaním môže predovšetkým v meste Vysoké Tatry viesť k situácii usmrtenia človeka.“
Medvede v Tatrách sa prebudili. Sú hladné, ale nie agresívneČítajte
Pokyny štábu
Pri návšteve Tatier je teda až do odvolania mimoriadnej situácie potrebné dodržiavať pokyny krízového štábu mesta. Rozoslané budú všetkým organizáciám, ubytovacím zariadeniam a rozvešané v obytných domoch a samozrejme zverejnené aj na mestskom portáli.
Na situáciu upozorňovali roky
V Tatrách na medvedí problém upozorňovali už dlhšiu dobu. V minulosti ho chceli riešiť vybudovaním staničiek na odpad. Projekt ale nebol úspešný.
Ministerstvo životného prostredia nedávno na obdobný projekt opäť zverejnilo výzvu.
Budú sa oň uchádzať a zabezpečiť by takto chceli 74 odpadových staničiek.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.