GELNICA. Radnica ju plánuje sprístupniť pri príležitosti 9. stretnutia banských miest a obcí Slovenska, ktoré sa uskutoční v dňoch 12. až 14. augusta v Gelnici.
"Rozhodli sme sa sprístupniť štôlňu, aby sme umožnili občanom a návštevníkom mesta aj touto formou spoznávať bohatú banícku minulosť Gelnice. Ústie štôlne bolo nedávno zrenovované, pribudol nový vstupný portál. Z ekonomického hľadiska bolo najvýhodnejšie sprístupniť práve túto štôlňu. Nachádza sa totiž v blízkosti cestnej komunikácie pri dolnom Turzovskom jazere. Úvodné desiatky metrov sú plne stabilizované výstužami, čo značne znižuje vstupné náklady na sprístupnenie," uviedol primátor Gelnice Dušan Tomaško.
Získali 3000 eur
Mesto bude práce financovať z grantu aj z vlastných zdrojov.
"Sprístupnenie je súčasťou projektu Gelnická prechádzka banským chodníkom a sprístupnenie štôlne Jozef, na ktorý mesto získalo 3000 eur od Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice. Ďalších 3000 eur poskytneme z rozpočtu mesta. Súčasťou projektu je aj osadenie informačných tabúľ na ceste z centra mesta k vstupu do bane," vysvetlil Tomaško.
Podzemie bude prístupné zatiaľ v dĺžke zhruba 150 metrov.
"V druhej etape počítame s rozšírením až na 500 metrov. Návštevníci uvidia stopy dávnej banskej činnosti, môžu spoznávať horniny a minerály, pôjde o zážitkovú turistiku," priblížil plány mesta primátor.
Gelnická štôlňa Jozef je ukážkou banského dielaČítajte
Zobrazenie z roku 1839
Štôlňa Jozef ústi v nadmorskej výške 446,47 metra. Sprístupňovala juhovýchodnú časť Gelnickej žily. Dosiahla celkovú dĺžku asi 1700 metrov.
Podľa primátora vznik štôlne nie je datovaný. Ako pomerne rozsiahle dielo ju uvádza správa smolníckeho banského inšpektorátu z roku 1765.
"Jej najstaršie známe zobrazenie na mapách pochádza z roku 1839," vysvetlil.
Radnica požiadala o povolenie k banskej činnosti Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi.
"Toto povolenie je nevyhnutným administratívnym úkonom na sprístupnenie. Pod pojmom banská činnosť sa tu samozrejme nemyslí ťažba, ale prevádzkovanie bane na muzeálne účely. Pôjde de facto o expozíciu Baníckeho múzea v Gelnici," dodal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.