Historická metropola Spiša – Levoča je spomedzi všetkých spišských miest už oddávna najčastejším cieľom domácich i zahraničných návštevníkov nášho regiónu. Takáto pozícia jej patrí zaslúžene.
LEVOČA. História Levoče sa začala písať pred mnohými storočiami.
Pôvodné mesto neležalo v polohe, ktorú poznáme zo súčasnosti. Stará Levoča sa nachádzala asi dva kilometre južnejšie.
Významné trhové sídlo
Jej presnú polohu sa archeológom podarilo zistiť iba pred niekoľkými desaťročiami. Dominantou starej Levoče bol Kostol sv. Mikuláša.
Je na škodu veci, že základy tejto vzácnej románskej stavby nie sú v súčasnosti primerane prezentované.
Levoča sa vyvinula najneskôr v 11. storočí. Spomínané patrocínium kostola svedčí o tom, že už vo včasnostredovekom období plnila pozíciu významného trhového sídla.
Obdobné postavenie mali v tomto čase Spišské Podhradie a Spišský Štvrtok. Pokojný život Spišiakov narušilo tatárske pustošenie v roku 1241.
Na obnovu zničenej krajiny povolal uhorský kráľ Belo IV. saských osadníkov. V štyridsiatych rokoch 13. storočia ich na Spiš prišli tisíce. Výraznou mierou sa pričinili o znovuvybudovanie mnohých sídiel. Tie panovník obdaril výsadami mestského charakteru.
Nikde inde v strednej Európe sa nevytvorila taká hustá sieť mestských sídiel ako na Spiši.
Názov mesta podľa potoka
Hlavnú pozíciu medzi nimi zaujala Levoča. Tú sa však noví osadníci rozhodli vybudovať na vyvýšenine nad potokom Levoča, podľa ktorého, mimochodom, dostala svoje pomenovanie.
Spomínaný potok je významný ľavostranný prítok rieky Hornád a práve uvedená skutočnosť sa stala motívom pre vznik tohto názvu slovanského pôvodu.
V našom regióne v minulosti existoval aj potok Pravica (pravostranný prítok Dunajca).
Vráťme sa však k výstavbe novej Levoče. Podľa kronikárskych záznamov je treba jej vznik v tejto polohe spojiť s rokom 1245, čo korešponduje s obdobím príchodu saských osadníkov do nášho regiónu.
Ako hlavné sídlo veľkého mestského zväzu na Spiši musela aj zo stavebného hľadiska spĺňať určité kritériá. Už kronikársky záznam hovorí o tom, že Levočania zároveň s výstavbou mesta budovali i jeho opevnenie.
Nie je to nič prekvapujúce. Skúsenosť z tatárskeho vpádu dala podnet k výstavbe viacerých opevnených priestorov.
Opevnenie Levoče
V tom čase vzniklo obrovské predhradie Spišského hradu i ohradená lokalita v Slovenskom raji (Lapis refugii – Skala útočišťa). Rovnako Levočania pristúpili k výstavbe opevnenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.