Aj tento rok sa slovenskí jaskyniari zídu na tradičnom Speleomítingu vo Svite, prezentovať budú svoje úspechy i výsledky pri prieskume slovenských i zahraničných jaskýň.
SVIT. Medzi úspechy slovenských jaskyniarov v predchádzajúcom roku patria objavy v Prosieckej jaskyni v Chočských vrchoch či postupy jaskyniarov v jaskyni Stratený potok na Muránskej planine.
„Úspešné tiež boli objavy v jaskyni Duča. Jaskyňa Duča sa prepojila so Stratenskou jaskyňou a vznikol tak jaskynný systém Stratenská jaskyňa, Psie diery a jaskyňa Duča, ktorý má dnes dĺžku 23 670 metrov,“ informovala médiá Oľga Miháľová, organizátorka tradičného Speleomítingu, na ktorom sa v piatok vo Svite (okres Poprad) stretnú slovenskí jaskyniari.
Bude to už jubilejné 25. stretnutie, počas ktorého budú jaskyniari prezentovať svoje úspechy a výsledky pri prieskume jaskýň na Slovensku, ale aj v zahraničí za minulý rok.
Pokročili aj v Mesačnom tieni
Podľa Miháľovej jaskyniari vlani pokračovali aj v prieskume v jaskyni Mesačný tieň v Belianskych Tatrách.
„Vo Vesmírnej šachte v sektore Žufane sa podarilo dosiahnuť výšku 165 metrov. Na prekonanie tejto šachty bolo nainštalovaných 300 metrov horolezeckých lán,“ konkretizovala Miháľová.
Podľa jej slov je však potrebné oceniť aj desiatky vykopaných metrov, ktoré v budúcnosti určite povedú k prieniku do nových priestorov.
Slovenskí jaskyniari pôsobili v minulom roku aj v zahraničí, a to napríklad v Bolívii, Čile, Kosove, Maroku, Mexiku, či v Peru, Ruskej federácii, Venezuele.
Program aj pre verejnosť
Už v piatok popoludní bude vo Svite zasadať aj Predsedníctvo Slovenskej speleologickej spoločnosti (SSS).
Sobotný Speleomíting je však prístupný aj verejnosti. Vítaní sú na ňom podľa Miháľovej všetci tí, ktorých zaujíma krásny a tajomný podzemný svet i práca jaskyniarov. Podujatie sa začne o 9:00 a potrvá do večera.
V úvode podujatia ocenenia najvýznamnejšie speleologické objavy a aktivity členov SSS na Slovensku a v zahraničí za rok 2015.
Na programe sú tiež filmové príspevky z nových objavov na Slovensku i v zahraničí, z expedícií, ale aj novinky i zaujímavosti zo sveta speleológie.
Okrem toho bude na paneloch aj fotodokumentácia z jaskýň, ale aj dokumentácia jaskýň na mapách.
Na záver budú môcť prítomní diváci prostredníctvom hlasovacích lístkov vybrať najhodnotnejší príspevok z domácich lokalít, ďalej zo zahraničných ciest a rovnako hodnotiť aj v kategóriách speleologická fotografia a speleologická dokumentácia jaskýň na mapách.
Jaskyniari sa stretávajú vo Svite od roku 1991. Podujatie je otvorené aj pre verejnosť, v súčasnosti sa jeho návštevnosť pohybuje v priemere od 180 do 250 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.