Tento rok čelil Plešivec výdatným dažďom, čo výrazne zdvihlo i hladinu rieky Slaná pretekajúcej priamo cez obec. Vysoká voda pri jej zostupe so sebou postupne prinášala rôzny komunálny odpad a plastové fľaše. Tie ostali ukotvené na brehoch a v okolí koryta rieky.
PLEŠIVEC. Na uvedomelosť v oblasti ochrany prírodného prostredia kladú v Plešivci silný dôraz. Už po tretíkrát za sebou obec v spolupráci so Správou povodia Slanej i miestnych škôl čistili a zbierali odpad z koryta rieky.
Obci pomáhali žiaci
V stredu 23. marca sa v Plešivci zorganizovali environmentálnu akciu čistenia brehov rieky Slanej. Obci prišli, ako aj po minulé roky, na pomoc žiaci ZŠ Gemerská s vyučovacím jazykom slovenským a Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským Dénesa Györgya.
Akciu otvorila príhovorom starostka Plešivca, Iveta Šušánová (Most).
„Dvadsiaty druhý marec Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila za Svetový deň vody. Voda je pre život človeka a celej fauny a flóry nevyhnutne dôležitá. Nie nadarmo má rôzne prívlastky, ale asi ten najvýstižnejší je životodarná voda. A preto by sa mal neustále klásť veľký dôraz na jej prirodzenú ochranu a obnovu pre budúce generácie,“ povedala Šušánová.
Lýdia Nemčoková (nez.), miestna poslankyňa a predsedkyňa komisie územného plánovania, výstavby a životného prostredia obce hovorí, že ju veľmi teší záujem ľudí i žiakov a za ich ochotu urobiť kus roboty na ochranu životného prostredia.
„Už po tretíkrát stojíme pred náročnou úlohou upriamiť pozornosť širokej verejnosti k potrebe chrániť našu prírodu s ktorou sme spojení vo vzájomnom vzťahu. Dnešný environmentálny deň symbolizuje nielen oslavu Svetového dňa vody, ale aj všetkých ľudí, ktorí sa každodennou činnosťou podieľajú na tvorbe a ochrane životného prostredia,“ hovorí Lýdia Nemčoková.
Odpad po povodniach
Motiváciu k vyčisteniu okolia Slanej od nahromadeného odpadu po povodniach sa rozhodli Plešivčania urobiť aj kvôli zvýšenej obľúbenosti lokality medzi domácimi.
„Brehy Slanej sú pre miestnych akousi tichou zónou na relax a stále viac a viac navštevovaným prostredím, v ktorom sa obyvatelia obce radi prechádzajú, aby obdivovali krásu vodného a prírodného prostredia,“ vyzdvihla Nemčoková.
Oproti minulému roku i v súvislosti s povodňami zaznamenali omnoho vyššie množstvo odpadu na brehoch rieky.
Smutný, no pravdivý obraz o znečistení Slanej ukázali i na autentických fotografiách rozmiestnených pri obecnom úrade. Počas akcie sa 80 účastníkom podarilo vyzbierať približne 150 veľkých vriec s odpadom.
„Minulý rok neboli takéto objemné dažde, takže ani odpadu toľko nebolo. Vlani sme skôr riešili odpad, ktorý sa tam nakopil za predošlé obdobie dvoch rokov. Nikto to nečistil a my sme sa nakoniec rozhodli, že budeme túto akciu organizovať už každý rok a tým chceme naše prostredie skultúrňovať, dodala Nemčoková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.