V Klčove v okrese Levoča minulý rok zriadili múzeum medu, ktoré hovorí o tradícii včelárstva v tejto obci.
KLČOV. Múzeum medu, ktoré v obci otvorili vlani, sa nachádza hneď pri ceste smer Levoča – Prešov. Drevenica svojím zjavom láka pocestných na krátke zastavenie.
Udržanie tradícií
Starosta Klčova Miroslav Fabian (KDH) vysvetlil, že myšlienka vybudovať múzeum medu vznikla na základe histórie v obci.
„Niekedy pri 500 obyvateľoch sa včeláreniu venovalo okolo 20 miestnych. Chceli sme udržať túto tradíciu. Zároveň sme mali záujem spropagovať a zviditeľniť život včelieho tvorstva. Jeden múdry človek raz povedal, že ak zahynie posledná včela, tak ľudstvo do štyroch rokov zanikne. Aj to bola pre nás inšpirácia.“
Z histórie včelárstva
V múzeu sa nachádzajú tradičné produkty včiel, med, propolis, peľ, záujem je aj o kvalitnú medovinu.
Návštevníkov zaujmú historické dokumenty o včelároch, nástroje a pomôcky, ktoré sa niekedy používali. Je čo obdivovať.
„Nachádza sa tu napríklad včelárska kukla, mriežka, ktorá rozdeľuje matku od robotníc, medomed z roku 1950 na stáčanie medu, rôzne pierka na zhrňovanie včielok do úľov či jednorazové úle, ktoré používali starí otcovia,“ vysvetľuje pracovníčka múzea Magdaléna Galliková.
Pripomína, že med je najvzácnejší dar od včely. V múzeu, ktoré je zároveň predajňou ponúkajú rôzne druhy medu len od miestnych včelárov. Za jeho kvalitu ručia.
„Najlepší a najkvalitnejší med si vyprodukujeme doma. Že je pravý a nepančovaný zistia spotrebitelia tak, že im vo fľaši po určitom čase začne kryštalizovať,“ dodáva Galliková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.