U hygienikov v Poprade zrejme falšovali merania.
POPRAD. Každá prevádzka pred otvorením musí prejsť kontrolou hygieny, ak treba, aj meraniami hluku či prašnosti.
Rastislav Šaling, ktorý pracuje na odbore pracovno-preventívneho lekárstva na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Poprade ako odborný radca, pri kontrole dokumentov zistil, že vykonané merania neboli v poriadku. Informoval o tom nadriadených úradným záznamom.
Merania v skutočnosti nerobili
Šaling popísal pochybenia pri predložených prevádzkových poriadkoch v dvoch popradských firmách.
„Na základe určitých skutočností a časovej náväznosti, ktoré sa mi nezdali, som si overoval doklady, ktoré boli predložené dvomi prevádzkovateľmi. Na základe toho som žiadal, aby mi predložili prevádzkové poriadky, ktoré som si porovnal a prišiel som na to, že jednak ide o protokoly o meraniach, ktoré neboli na úrade evidované a jednak išlo aj o kópie protokolov s rovnakými údajmi pre rôzne prevádzky,“ povedal Rastislav Šaling, lekár RÚVZ Poprad.
Aj napriek tomu, že doklady boli síce úradom vydané a prevádzky mali povolenie, teda mohli fungovať, v skutočnosti merania uskutočnené neboli.
Šaling netajil ani podozrenie, že v týchto prípadoch mohlo ísť o organizovanú, dlhodobú a systematickú činnosť, čo sa aj vyšetrovateľmi preveruje.
Falšovanie úradnej listiny, pečiatky, podpisu
Na svoje zistenia najprv upozornil svojho nadriadeného, teda riaditeľa RÚVZ no po jeho váhavom prístupe, následne aj viaceré orgány, od ministerstva, ÚVZ SR až po protikorupčnú linku na Úrade vlády SR.
Orgány však doposiaľ ani len nereagovali, čo považuje za najzávažnejšie v celej veci, rovnako aj postupy zamestnávateľa v prístupe k tejto záležitosti sa javili pre Šalinga ako nedostatočné.
Neskôr bolo podané aj trestné oznámenie.
Polícia už v danej veci vedie trestné stíhanie pre prečin zneužívanie právomoci verejného činiteľa.
Riaditeľ hygieny pred nami pochybenia netajil.
„S poľutovaním musím priznať, že existujú dôvodné podozrenia, že boli pochybenia odborného pracovníka pri vydávaní protokolov o výsledkoch objektivizácie hluku v životnom a pracovnom prostredí,“ uviedol Jozef Krak.
Ako ďalej dodal, skutočnosť bola oznámená Národnej kriminálnej agentúre, ktorá v tejto veci začala konať.
„Na základe podnetu Dr. Šalinga bolo zistené, že pravdepodobne došlo k neoprávnenej manipulácii s výsledkami meraní, čo bolo dôvodom podania trestného oznámenia týkajúceho sa podozrenia zo spáchania trestného činu falšovania úradnej listiny, pečiatky a podpisu,“ vysvetlil riaditeľ.
Zamestnanec, ktorý to mal na starosti, dal výpoveď
Merania hluku na úrade vykonával pracovník akreditovaného pracoviska Národného referenčného centra pre hluk a vibrácie s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorého zriaďovateľom je ministerstvo zdravotníctva.
„Dotyčný zamestnanec podal výpoveď, sám, až počas kontroly zo Slovenskej národnej akreditačnej služby asi tri týždne po odhalení týchto machinácií,“ povedal Šaling.
Dnes teda už na úrade nepracuje.
Vo vlastnej práci vyhnancom
Šaling sa stal chráneným zamestnancom, avšak za svoje odhalenie pochvalu ani zďaleka nedostal, práve naopak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.