O služby kominárov je dnes čím ďalej väčší záujem.
ROŽŇAVA. Na prácu kominára nahovoril Rožňavčana Mareka Ducka jeho otec. Po skončení učilišťa v Rožňave si urobil rekvalifikačný kurz a stal sa z neho kominár.
Sám hovorí, že od nástupu do remesla pred 20 rokmi prešlo kominárstvo malými, no nevyhnutnými zmenami.
Spomenú si na nich až v zime
Marek Duck sa kominárstvu naplno venuje od roku 1998, pred tým sa pár rokov remeslu zaúčal. K jeho práci patrí hlavne typické čistenie sadzí, tiež revízie, vložkovanie a všetky ostatné práce týkajúce sa komínov domov i bytoviek.
V okrese sú len dvaja, spolu s ním kominárčinu vykonáva ešte starší pán. Spoločne majú na starosti nielen Rožňavský, ale aj Revúcky okres.
Kominár Marek hovorí, že najrušnejšie obdobie zazíva s príchodom prvých mrazov, kedy si ľudia spomenú na údržbu komínov.
„Keď prichádza zima, vtedy si ľudia dávajú vyčistiť svoje komíny. Každý komín by mal byť počas sezóny vyčistený aspoň trikrát. Keď niekto kúri len v zime, stačí to urobiť na jeseň. Ak domácnosť vykuruje aj v lete, napríklad na teplú vodu, tam je potrebné komín prečistiť aspoň každý štvrtý mesiac,“ hovorí Duck.
Vyčistí komín a prinesie štastie
Napriek tomu, že často namáhavá a špinavá robota znie ako náročné remeslo, pán Marek sa z jeho práce teší a pozerá sa naň aj z iného pohľadu.
„Ľudia si o nás dodnes obtierajú ruky, aby mali kus sadze na rukách. Tiež mi krútia gombíky, má to vraj prinášať šťastie,“ dodáva s úsmevom Duck.
Práca kominára si vyžaduje istú dávku odvahy, pri komíne sa človek nachádza desiatky metrov nad zemou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.