Snežienka jarná. Ak ju chcete niekomu podarovať, je dôležité s ňou zachádzať opatrne, celá rastlina je totiž jedovatá.
ROŽŇAVA. Prichádzajúcu jar už tradične ohlasujú kvitnúce snežienky. Najčastejšie ich môžeme nájsť v dubovo-hrabových, lipovo-javorových, či bukových lesoch, zriedkavejšie aj na lúkach.
Najpočetnejšie populácie sa vyskytujú na planinách Národného parku Slovenský kras, akými sú napríklad Silická či Plešivecká planina. Tu je ich zber ale zakázaný.
Prísne podmienky zberu
Róbert Šuvada, botanik Správy Národného parku Slovenský kras spresnil, že snežienka jarná nie je chráneným druhom a je možné ju zbierať s ohľadom na zachovanie populácie.
„Výskyt snežienky je sústredený často do chránených území a tam je od 3. stupňa ochrany všeobecne zakázané zbierať rastliny. V prípade zberu snežienky v chránenom území môže byť pristihnutý človek pokutovaný sumou zvyčajne od 15 do 65 eur. Pri vážnom porušení zákona, akým by bol napríklad zber v najprísnejšom 5. stupni ochrany, to môže však byť niekoľkonásobne viac,“ informoval Šuvada.
Obľúbenú jarnú rastlinu si ľudia teda môžu nazbierať mimo chránených území. Platí však prísny zákaz predávania snežienky.
„Patrí totiž medzi druhy, ktoré sú uvedené v zákone o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, tzv. CITES. Predaj je možný len za dodržania podmienok uvedených v tomto zákone alebo po preukázaní, že populácie nepochádzajú z voľnej prírody a boli vypestované v umelých podmienkach,“ dodal Šuvada.
Obľúbené rastliny
Botanik Šuvada pokračuje, že oblasť Gemera v sebe uchováva aj veľmi vzácny a kriticky ohrozený druh rastliny kvitnúci spolu so snežienkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.