V maličkej obci Brutovce (okr. Levoča) sa nachádza Múzeum hudobných ľudových nástrojov, ktoré založil bádateľ a výrobca tradičných hudobných nástrojov, zberateľ a znalec ľudovej hudby Michal Smetanka. Tráviť čas na tomto mieste a počúvať jeho výklad spojený s ukážkami na nástrojoch patrí medzi netradičné zážitky.
BRUTOVCE. Michal Smetanka pochádza z hudobnej rodiny z humenského regiónu. Hudbe sa venovali rodičia.
Nasledovali ich všetky deti, ktoré sa učili hrať na hudobný nástroj. Malý Miško siahal na nástroje od svojich piatich rokov.
Vplyv vysokej školy
„Nikdy mi nenapadlo, že raz budem hrať na píšťalky a venovať sa folklóru. Všetko sa to začalo na vysokej škole v Prešove, kde som študoval hudbu a pedagogiku. Folklór ma opantal natoľko, že som začal chodiť medzi skúsených hudobníkov do dedín, ťahal z nich rozumy a snažil som sa o prvé pokusy vydávania zvukov na ľudových nástrojoch,“ vracia sa do spomienok Smetanka.
Po skončení školy ho to ťahalo do podmanivého prostredia Levočských vrchov, ktoré si od mlada zamiloval.
Presťahoval sa do Spišského Hrhova, kde aj pracoval. Túžba po životnom priestore spôsobila, že z bytu odišiel do domu v Brutovciach.
„Pri sypanci, ktorý som si prerábal na rodinný dom, stála stará chalúpka postavená v roku 1931. Začal som v nej vyrábať hudobné nástroje a neskôr v druhej časti sústreďovať všetky nástroje, ktoré som za tie roky pozbieral. Páčil sa mi ich zvuk. Dnes je tu vyše 500 kusov,“ hovorí zberateľ.
Zdedený poklad
V jeho zbierke dominujú vzduchozvučné, aerofonické hudobné nástroje, ktoré súvisia s ľudovou kultúrou, slovenskou aj zahraničnou.
Časť nástrojov si vyrobil sám, mnohé si priniesol z potuliek po svete.
Staré nástroje mu darovali aj známi, či poslali cudzí ľudia, ktorí nevedeli čo so zničeným hudobný nástrojom odloženým v podkroví.
„Všetci darujúci vedia, že ich darčeky sú u mňa v dobrých rukách. Každý hudobný nástroj si vážim, má pre mňa veľkú cenu. Nie finančnú, ako by si niekto myslel, ale zberateľskú i umeleckú. Pretože je to zdedený poklad nášho národa. A nielen nášho. Prevažná väčšina ľudí na tejto zemi si neváži svoje kultúrne dedičstvo získané po predkoch. Väčší dôraz kladú na novšie veci a staré považujú za nepotrebné. Staré nástroje, ktoré pre mňa mali nevyčísliteľnú hodnotu, som neraz dostal zadarmo, alebo lacno,“ prízvukuje.
Fascinujúci zvuk nástrojov
Návštevníkom múzea Smetanka vysvetľuje, že hovoriť o každom zberateľskom kúsku, ktorý sa pod strechou nachádza, by znamenalo ich niekoľkodňovú návštevu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.