Vo výstavných priestoroch Spišského osvetového strediska otvorili fotografickú výstavu Železná cesta stratená v Slovenskom raji.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Malebná krajina v obci Stratená (okres Rožňava), ktorá sa nachádza v Slovenskom raji, sa stala v septembri minulého roka miestom stretnutia neprofesionálnych fotografov, ktorí sa združujú pri Spišskom osvetovom stredisku v Sp. Novej Vsi.
Počas troch dní zachytili zberatelia pekných snímok život ľudí v ich tradičnom prostredí a krásy národného parku.
Výsledky svojej práce prezentujú fotografi na výstave v osvetovom stredisku pod názvom Železná cesta stratená v Slovenskom raji.
Zachytili život miestnych
Bohatá história Gemera je od začiatku spojená s využívaním nerastného bohatstva Slovenského rudohoria.
Ťažbou a spracovaním kovov, najmä železných rúd sa tento región dlhé stáročia zaraďoval medzi najvýznamnejších producentov železa v Uhorsku.
Železná cesta formou kultúrnej turistiky prezentuje návštevníkom pamiatky baníckej a železiarskej tradície regiónu.
„Cieľom stretnutia bolo podporiť ich tvorbu a zároveň spropagovať lokalitu Stratenej, ktorá bola kedysi baníckou obcou. Žiaľ, pamiatky spojené s baníctvom sa v obci nezachovali. Na plenéri sa zúčastnilo 15 našich a poľských neprofesionálnych fotografov z Krosna. Ich úlohou bolo zdokumentovať život miestnych. Odborným poradcom bol Anton Frič, ktorý sa snažil prítomných ľudí s fotoaparátmi usmerniť,“ povedala Miriama Bukovinská z osvetového strediska.
Daždivé počasie
Úloha to bola ťažká, pretože daždivé počasie držalo domácich vo svojich príbytkoch.
Dáša Frankovičová zo Spišskej Novej Vsi fotografuje päť rokov.
„Lektor od nás chcel, aby sme sa zamerali na reportážnu fotografiu, aby sme sa nehanbili osloviť bývajúcich v dedine. Pre dážď boli schovaní v domoch a ak sa aj niektorí objavili, neboli veľmi ochotní zapózovať. Bolo to dosť náročné, ale prinieslo mi to nový pohľad na fotografovanie.“
Pre Dávida Ilkoviča je Stratená srdcovou záležitosťou.
„Chodím tam veľmi rád, pretože je tam krásna príroda, ktorá ponúka množstvo námetov. Vládne tam pokojná atmosféra, čo mi pre relax po práci veľmi vyhovuje. Prvé dva dni bolo veľmi nepríjemné počasie. Na tretí deň sa na chvíľu objavilo slnko a podarilo sa mi celkom zaujímavo nasnímať panorámu obce s peknou modrou oblohou a búrlivými mrakmi.“
Výstava bude verejnosti prístupná do 25. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.