Silný dážď v uplynulých dvoch týždňoch znovu preskúšal pripravenosť záchranárov, obcí i obyvateľov. Prívalovú vodu najviac pocítili Plešivčania a okolité obce.
OKRES ROŽŇAVA. Koncom uplynulého týždňa výdatné zrážky v Rožňavskom okrese mierne ustali.
Meteorológovia však naďalej varujú pred ich návratom v závere mesiaca.
Rožňava výrazné problémy nezaznamenala
Pracovníci Menších obecných služieb (MOS) a Technických služieb (TS) mesta Rožňava začali s čistením zberných rigolov a kanalizačných vpustí už v predstihu.
Začiatkom februára tak preventívne prečistili kritické miesta v uliciach Dúhová, Edelényska, v severnej časti mesta a na sídlisku Vargovo pole.
„Počas prívalových dažďov sme boli v pohotovosti, telefonickom kontakte s Dobrovoľným hasičským zborom mesta a Technickými službami mesta Rožňava, situácia bola priebežne monitorovaná,“ informovala Erika Mihaliková, prednostka Mestského úradu v Rožňave.
Dodala, že po dažďoch a každých výraznejších zrážkach kritické úseky v spolupráci s pracovníkmi MOS a TS opätovne dočisťujú.
Výraznejšia zmena zasiahne Edelénysku ulicu č.3, kde má mesto v pláne prehĺbiť priestor a navýšiť prírodný val zo zeminy okolo kanálovej vpuste. To má zamedziť ďalšiemu pretekaniu zrážkovej vody.
Vysoká voda potrápila Plešivec
V tomto roku zasiahla prívalová voda Plešivčanov prvýkrát už v stredu 10. februára.
Stúpajúcu vodu v koryte potoka Štítnik ohlásili obyvatelia v časti Cibur hámor, ktorá je súčasť ulice Pokroku, na Obecnom úrade v Plešivci.
„Oddiel dobrovoľných hasičov okamžite začal s budovaním zábran z vodných vakov na hrádzi. Ihneď, ako sa ukázalo, že tu sa už nedá ohrozeniu zamedziť, premiestnili zábrany k obytným domom, kde žijú štyri rodiny,“ informovala starostka Plešivca Iveta Šušánová (Most).
Do boja proti stúpajúcej vode nasadila obec aj ďalšie kapacity z radov zamestnancov obce a aktivačných pracovníkov.
V spolupráci s pohotovosťou Povodia Slanej ukončili zásah až o 3.00 ráno. Napriek vynaloženému úsiliu sa škodám nevyhli.
Zaplavilo pivnice a prízemia
„Počas zásahu pracovalo okrem obyvateľov ohrozených povodňou bezprostredne 25 ľudí a na obecnom úrade ďalší štyria členovia štábu. Potok Štítnik vyprodukoval veľmi prudkú povodňovú vlnu, ktorá sa preliala cez hrádzu nad hámrom a zaplavila aj pivničné a prízemné priestory obytných domov,“ opísala Šušánová.
Dodala, že nasledujúci deň pokračovala obec už iba s pomocou obyvateľov pri odstraňovaní následkov. Pozbierali naplavené plasty.
„Povodňová vlna vo štvrtok 11. februára opadla na úroveň 2. stupňa, kde zotrvala prakticky celý týždeň,“ dodala Šušánová.
V Čučme museli odstrániť most, podmyla ho vodaČítajte
Vrecia plnili ďalej
Obyvatelia obce ostali v strehu i v priebehu minulého týždňa. Obec pokračovala v plnení vriec pieskom a po naplnení a vysadení ďalších 500 vriec sa v utorok 16. februára preventívne práce ukončili.
Stav hladiny v obci však naďalej sledujú.
Vysoká voda v koryte Slanej, pretekajúcej cez Plešivec, dlhé roky spôsobuje záplavu pivníc v okolitých domoch.
Tento rok na Ulici pokroku spodná voda vystúpila na 60 cm pod povrch vozovky. Starostka konštatuje, že najviac problémov spôsobuje neregulovateľný stav splavu na nefunkčnej malej vodnej elektrárni bezprostredne pod sútokom Slanej so Štítnickým potokom.
„Už dlhšiu dobu sa snažia obyvatelia tejto časti obce o jej odstránenie, alebo aspoň o jej úpravu. Pracovníci povodia boli ústne oboznámení o častiach hrádze Slanej, ktoré obec považuje za nedostatočné, alebo chybné,“ hovorí Šušánová.
Február sa postara o rekordy
K výdatným februárovým dažďom sa vyjadrili odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Meteorológ Jozef Csaplár uviedol, že v priebehu týždňa má klesnúť pravdepodobnosť nadpriemerných zrážok na polovicu. Od 29. februára pravdepodobne výdatné zrážky znovu mierne stúpnu.
„Z údajov meteorologických staníc s denným spravodajstvom vyplýva, že na niektorých miestach v oblasti Gemera bude tohtoročný február extrémne bohatý na zrážky,“ hovorí klimatológ Pavel Faško.
Najvyššiu vodnú hladinu počas uplynulých dažďov namerali v Bretke na toku Muráň, kde výška vodnej hladiny dosiahla až 328 cm.
V susednej Revúcej v tomto mesiaci doteraz spolu napršalo až 135 mm zrážok. To prekonáva doterajší rekordný február z roku 1936.
Za okres Rožňava si nový rekord pripisuje Štítnik, kde podľa predbežných výsledkov meteorologických meraní zaregistrovali v prvých 16. dňoch tohtoročného februára 147 mm zrážok. Prekonal tak 106 mm zrážok z rokov 1916 a 1977.
Jovice. Obci pomáha upravený tok od roku 2014. Foto: Patrik Struk
Zatopené pole pri Brzotíne. Voda premenila polia na malé jazerá. Foto: Patrik Struk
Rožňava. Okresné mesto prívalová voda nezasiahla. Foto: Patrik Struk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.