Statika mosta je narušená a vedľajší, provizórny most museli odstrániť.
ČUČMA. Výdatné dažde v strede uplynulého týždňa spôsobili nárast vodných hladín tokov predovšetkým v južných okresoch na východnom a strednom Slovensku.
Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili aj v okrese Rožňava. Mimoriadnu situáciu zaznamenali v obci Čučma, kde museli pomocou špeciálnej techniky odstraňovať časti provizórneho mostu.
Celý deň vkuse pršalo
V stredu 10. februára večer mali obyvatelia Čučmy opäť plné ruky práce. Prívalová voda podmyla betónové časti provizórneho mostu, ktorý postavili ako náhradu k už poškodenému mostu pod správou obce.
„Približne celý deň vkuse pršalo, dážď pravdepodobne roztopil aj sneh na Volovci. Z každého potoka aj z Majerskej doliny, i z potoka Drázus, sa valilo také množstvo vody, že stúpla hladina aspoň o pol metra,“ opisuje večerný príval vody starosta Čučmy Alexander Szőllős (nez.).
Konať museli okamžite, starosta zavolal na pomoc techniku, s ktorou sa po konzultácii s miestnymi obyvateľmi rozhodli vytiahnuť poškodené betónové časti.
„Prišli nám pomáhať i obyvatelia i poslanci. Vybraté panely sme uložili vedľa mostu. Asistovali nám aj hasiči, pretože bola veľká tma. Svietili nám a dohliadali na priebeh a bezpečnosť prác,“ informoval Szőllős.
Nutne potrebujú nový most
Pôvodný most chceli v obci zrekonštruovať už v minulom roku, stavebné povolenie dostali až koncom decembra. Kvôli počasiu sa do prác budú môcť pustiť až v nastávajúcich mesiacoch.
Peniaze od štátu žiadali márne, nový most obec i obyvatelia nutne potrebujú. Podľa projektu je rozpočet na opravu spomínaného mosta 138 tisíc eur.
„Tento rok bude obec nútená si na to vziať úver,“ konštatuje Szőllős.
Most teraz funguje v obmedzenej prevádzke. Starosta sa snažil vylúčiť premávku ťažkých vozidiel, no kvôli premávajúcim autobusom to nevedia legislatívne ošetriť.
„Reálne hrozí, že tá časť dediny, kde žije 50 rodín, ostane odrezaná od sveta, ak most spadne,“ hovorí Szőllős.
Odškodnenie nedostali
Záplavy výrazne zasiahli Čučmu v rokoch 2010 a 2014. Práve pred dvoma rokmi napáchali najväčšie škody za pol milióna eur.
Drázus, ktorý tečie cez štyri kilometrov dlhú obec, sa vtedy vylial a odplavil so sebou i polovicu cestnej komunikácie a zatopil pivnice domácich. Škody napáchal aj zosuv pôdy.
„Ešte v roku 2015 vláda zamietla odškodnenie obcí v Košickom kraji za májové povodne. Na úrovni kraja vtedy zadržal vláda 10 miliónov eur. Zaplatili síce peniaze za záchranno-zabezpečovacie práce, ale škody spôsobené povodňou vôbec neboli akceptované, boli zamietnuté,“ hovorí starosta.
Komplikovaná údržba
Na území obce sa nachádza až 40 mostov cez Drázus, ktoré využívajú obyvatelia ako prístup k svojim domom.
Szőllős hovorí, že od 50. rokoch domáci stavali spomínané mosty na vlastné náklady, a bez vtedy nepotrebných stavebných povolení.
To komplikuje hlavne údržbu Drázusu, ktorého tok je hustou výstavbou domov výrazne zúžený a počas rokov ho mnohokrát upravovali.
„Dnes je aj na stavbu takých mostov potrebné stavebné povolenie a preto sa považujú za čierne stavby. Okolo Drázusa nie je dodržané ani ochranné pásmo okolo potoka, ktoré by mohla správa povodia využiť na údržbu pomocou mechanizmov.“
Zistili sme
Dôsledky dažďov počas uplynulého týždňa:
Poškodený provizórny most v obci Čučma, rožňavskí hasiči pomáhali osvetlením
V Plešivci ostali vytopené pivnice dvoch domov, zasahovali obecní dobrovoľní hasiči v spolupráci s obcou Plešivec.
Vytopená pivnica domu na Zimnej ulici v Dobšinej, pomáhal profesionálny i dobrovoľný hasičský zbor Dobšinej
Vyliaty potok Muránka v Bretke vytopil dve záhrady v obci.
pas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.