SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Bývalú zastaranú čistiareň odpadových vôd (ČOV) v Spišskej Novej Vsi, ktorá bola v prevádzke vyše 40 rokov, nahradila najväčšia prevádzka na Slovensku s aeróbnou stabilizáciou kalu, ktorá zabezpečí eliminovanie zápachov.
Minister životného prostredia (ŽP) Peter Žiga na otvorení skonštatoval, že sa podarilo ďalšie dobré dielo.
„Po dvoch rokoch výstavby investor Podtatranská vodárenská spoločnosť vybudovala modernú čistiareň, na ktorú sa bude môcť nanovo napojiť viac ako 48-tisíc ľudí z mesta a okolia. Sme v 21. storočí a všetky okresné mestá východného Slovenska už majú zrekonštruované, alebo vybudované nové čistiarne. Máme záujem v najbližších piatich rokoch zainvestovať 400 miliónov eur do čistiarní a kanalizácií, ktoré ako táto stavba padnú na úrodnú pôdu.“
Lepšia kvalita vody v Hornáde
Investičný riaditeľ Podtatranskej a vodárenskej spoločnosti (PVS) Peter Ďuroška zdôraznil, že výstavbou novej čistiarne sa v prvom rade zlepšila kvalita vody v rieke Hornád.
„Nové kapacity čistiarne v súčasnosti umožňujú vyčistiť trojnásobne väčšie množstvo ako doposiaľ. Prevádzka je zabezpečená, aby vyčistila vodu aj počas zrážkových prietokov. Doterajšia čistiareň bola v minulosti počas povodní zatopená. Celková kapacita hrubého prečistenia je 1100 litrov/sekundu.“
Novú čistiareň postavili pri pôvodnej
S výstavbou čistiarne začali v máji 2014, dokončili ju v decembri minulého roka.
„Počas celej výstavby bola stará čistiareň v prevádzke. Nová je vybudovaná na starých kalových poliach. Mali sme dostatočne veľké pozemky, aby sme mohli stavať novú čistiareň bez prerušenia chodu pôvodnej,“ dodal Ďuroška.
Vodárne na vlastné náklady odstránia pôvodnú ČOV z vlastných prostriedkov, ktoré sa budú pohybovať okolo 1,5 milióna eur.
Životnosť novej čistiarne je predpokladaná na 30 rokov, ale vzhľadom na navrhnuté objemy prevádzky bude jej výkonnosť oveľa dlhšia.
Problémy s čistou vodou
Primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný (Smer) povedal, že na Hornáde boli v minulosti problémy v prípade veľkých prívalov alebo naopak suchých období.
„Dokonca sme zaznamenali úhyny rýb, čo signalizovalo, že voda vychádzajúca z pôvodnej čistiarne nie je dobre vyčistená. Som rád, že sa nám podarilo presadiť do plánu PVS túto investíciu.“
Projekt bol financovaný v rámci Operačného programu Životného prostredia, ktorého riadiacim orgánom je Ministerstvo životného prostredia SR. Celkové náklady novej ČOV predstavovali zhruba 20 miliónov eur, z toho 17,6 milióna eur poskytlo ministerstvo ŽP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.