O Kežmarskom hrade napísali autori v rôznych jazykoch veľa odbornej, ale aj populárne ladenej literatúry. Tá podáva obraz o jeho niekdajšej kráse, ale aj o jeho úpadku.
KEŽMAROK. Našťastie, zásluhou vedenia mesta Kežmarok a ochotných dobrodincov z obdobia 2. polovice 19. stor. z Kežmarského hradu neostali len zrúcaniny a ruiny, ktoré by bolo 20. storočie bez milosti zlikvidovalo.
Väčšina historikov sa prikláňa k názoru, že ide o typ mestského hradu, postaveného priamo na území slobodného kráľovského mesta, na pomerne malej vyvýšenine.
Niektorí by ho radi zdegradovali na zámok, ba i kaštieľ. Archívne materiály však jednoznačne potvrdzujú, že ide o hrad.
Postavili ho na základe príkazu
O postavenie hradu v Kežmarku sa nepriamo zaslúžil panovník Matej Korvín.
V roku 1461 napísal kapitánovi Horného Uhorska Štefanovi Zápoľskému list, v ktorom mu okrem iného prikazuje, aby postavil „sub Alpibus” (Tatry mali v minulosti rôzne pomenovania: Alpy, Snežné pohorie, Karpatské pohorie, Kežmarské pohorie, atď. a je možné i to, že panovník názov Tatry vôbec nepoznal a názov Alpy zovšeobecnil na všetky pohoria vo svojom kráľovstve – pozn. autorky) na vhodnom mieste jedno castellum (pevnosť, resp. hrad).
Keďže o rok daroval kráľ Matej bratom Štefanovi a Imrichovi Zápoľským cenzus – príjem z daní, ktoré dovtedy platilo mesto Kežmarok do kráľovskej pokladnice, Kežmarok sa dostal pod panstvo Zápoľských. Im už nič nebránilo, aby sa rozhodli postaviť pevnosť priamo vo „svojom” Kežmarku.
Zbúrali kostol, začali stavať
Lenže na území budúceho hradu ležal kostol sv. Alžbety, patriaci nemeckým kolonistom, ktorí sem prišli v polovici 13. storočia.
V Hainovej Levočskej kronike nachádzame zatiaľ nepotvrdený zápis, že na území budúceho hradu už v roku 1190 stál ženský kláštor.
Keďže v polovici 15. storočia bol v meste kostol sv. Kríža, Zápoľskí dali kostol sv. Alžbety jednoducho zbúrať a začalo sa stavať.
Základy kostola a priľahlých stavieb sa odkryli archeologickým výskumom až v roku 1964 – vidieť ich na dnešnom hradnom nádvorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.