Popradskí pedagógovia zo Spojenej školy požadujú zmeny v oblasti financovania školstva, profesijného rastu a edukácie
POPRAD. Učitelia Spojenej školy (SŠ) na Letnej ulici v Poprade vstúpili do štrajku pedagógov až v utorok.
Zo 74 učiteľov sa do neho zapojilo 47, trvať by mal až do konca týždňa. Napriek tomu, že v utorok nevyučovali, zišli sa v škole a spoločne vypracovali svoje stanovisko k dianiu v školstve.
Vyslovili v ňom štyri požiadavky týkajúce sa oblasti financovania školstva, profesijného rastu i edukácie.
Štvordňový štrajk je podľa nich vyústením toho, že učiteľom záleží na tom, aby školstvo na Slovensku napredovalo a stalo sa kľúčovou oblasťou rozvoja.
"Ako mladý kolektív na tejto škole si uvedomujeme problémy, ktoré sú v školstve a popri tom, čo tvrdí aj Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) sme si definovali štyri priestory na rozvoj. Tie sme komunikovali aj s rodičmi a sme veľmi radi, že väčšina z nich pri nás stojí," uviedol v utorok jeden zo štrajkujúcich učiteľov Roman Veverka.
Podľa jeho slov pociťujú najmä mladí učitelia finančné podhodnotenie.
"Napriek tomu sme nestratili nadšenie a s chuťou sme pracovali a pracujeme s deťmi. Pre svoj rozvoj však potrebujeme realizáciu systémových opatrení, ktoré by nám v našej práci pomáhali, pretože pociťujeme, že zmeny v školstve za posledných dvadsať rokov nepodporujú školy, ako je naša," uvádza sa vo vyhlásení pedagógov popradskej školy.
Štyri požiadavky
Prvá požiadavka učiteľov SŠ na Letnej ulici sa týka financií v školstve. Tie sa podľa nich netýkajú len platov, ale hlavne transparentnosti finančných tokov a objemu zdrojov z hrubého domáceho produktu (HDP), ktoré sú na školstvo vynakladané.
"Chceli by sme dorovnať percento HDP vynakladané na školstvo na úroveň priemeru krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), teda minimálne aspoň na šesť percent," konkretizoval Veverka.
Spolu s ďalšími tiež žiada nastaviť úrovne platov pedagogických pracovníkov na úroveň 80 percent priemernej mzdy vysokoškolsky vzdelaného pracovníka v národnom hospodárstve, a tiež adekvátne zvýšenie pre nepedagogických pracovníkov.
Druhá požiadavka sa týka profesijného rastu, v súvislosti s ktorou popradskí pedagógovia zdieľajú názor so Slovenskou komorou učiteľov.
Požadujú zmenu súčasného stavu, v ktorom vzdelávanie učiteľov je podľa nich často prostriedkom na zvyšovanie platu a nie na zvyšovanie profesijných zručností.
Treťou požiadavkou je uplatňovanie inovatívnych postupov vedúcich k prechodu od tradičnej školy k modernému vzdelávaniu.
"Nejde o to, aby sme iba rešpektovali objednávku štátu, ale hlavne, aby sme dávali pozor na potreby, rozvoj a naplnenie dieťaťa v školách, konkrétneho dieťaťa v konkrétnej triede," vysvetlil Veverka.
Posledná požiadavka súvisí s upravením cieľov vzdelávania, ktoré si v modernej dobe napríklad vyžadujú, aby sa deti učili aj pomocou vlastného skúmania, kritického myslenia a svojej prirodzenej zvedavosti.
"Nejde len o to, aby sa deti učili fakty a informácie, ale aby sa v nich rozvíjali hodnoty, pracovné návyky a sociálne zručnosti," uzavrel Veverka.
Až do piatka v krízovom režime
Popradskí učitelia sa rovnako stotožnili so stanoviskom prezidenta Slovenskej republiky Andrejom Kiskom, podľa ktorého má byť školstvo spolu so zdravotníctvom prioritou našej krajiny.
"Chceli by sme, aby aj v tejto atmosfére, ktorá teraz panuje v spoločnosti, zaznel náš hlas, že nám ide naozaj o koncepčné zmeny, nielen o zmenu vo výplatnej páske," povedal ďalší zo štrajkujúcich učiteľov Jozef Teťák.
Spojená škola na Letnej ulici bude pre štrajk až do piatku 29. januára fungovať v krízovom režime. Naplno však podľa Teťáka funguje materská škola, ktorá patrí pod túto školu.
"Kolegyne sú k dispozícii pre deti, ktorých rodičia im nevedeli zabezpečiť iný dozor. Vyšli sme rodičom v ústrety, počas minulého týždňa sme boli s rodičmi v kontakte," povedal.
Vysvetlil tiež, že popradskí pedagógovia sa do štrajku zapojili oproti väčšine škôl na Slovensku o deň neskôr, keďže v pondelok chceli ešte stihnúť uzatvoriť klasifikáciu a vyhodnotiť si prvý polrok školského roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.