Korzár logo Korzár Spiš a Gemer

V Tatrách sa pohybuje 138 medveďov, najznámejší je Iwo

Medvede putujú desaťtisíce kilometrov, ženie ich pud prežitia i rozmnožovania.

Medvede. Hranice nepoznajú, putujú celý život.Medvede. Hranice nepoznajú, putujú celý život. (Zdroj: Ilustračné SME - Ján Krošlák)

VYSOKÉ TATRY. Medveď je nepravý zimný spáč, pravidelne sa v zime vyberá aj na potulky, tvrdí riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.

„Stáva sa to v januári či vo februári, keď sa náhle oteplí. Medveď je chvíľku aktívny a znova sa vráti naspäť, niektoré medvede však už späť nezaľahnú. V marci a apríli sa samce už motajú vonku,“ uviedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súvisí to podľa neho s výškou snehovej pokrývky, tuhou zimou i mrazmi.

Slovenskí ochranári spolu s poľskými kolegami, ale aj národnými parkom v africkej Tanzánii niekoľko rokov zakladali medveďom satelitné obojky.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka nim zistili, že na území slovenských a poľských Tatier sa pohybuje okolo 138 medveďov.

Nepoznajú hranice

Projekt s názvom Medveď v minulosti poukázal nielen na množstvo medveďov v Tatrách, ale aj na ich migračné schopnosti.

„Zvieratá nepoznajú hranice a medvede majú obrovské teritórium, vedia sa za potravou alebo priateľkou presúvať na obrovské vzdialenosti. Ženie ich pud prežitia i pud rozmnožovania,“ zhodnotil Majko.

Verejnosti je známy najmä medveď Iwo, ktorému obojok založili v poľských Tatrách. Jeho vek v čase odchytu bol stanovený na 4,5 roka. Vtedy mal 80 kilogramov.

„Telemetricky je sledovaný od mája 2014 a podľa posledných zistení v novembri 2015 má obojok funkčný. Za takmer dva kalendárne roky sledovania je oblasť jeho výskytu taká rozsiahla, že číselné hodnoty o vzdialenostiach, ktoré prekonal, patria do knihy rekordov,“ povedal Majko, podľa ktorého bol výskyt tohto medveďa zaznamenaný na tak veľkom území, že jeho plocha sa rovná približne polovičnej výmere územia Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Iwo prešiel štyri štáty

Počas celého doterajšieho obdobia sledovania sa pohyboval na území štyroch štátov, a to Slovenska, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Len na Slovensku sa vyskytoval vo viac ako sto poľovníckych revíroch.

„V roku 2015, po zimnom spánku, sa do konca apríla vyskytoval najskôr v slovenskej časti Tatier. No už od konca apríla do konca septembra sme u neho zaznamenali takú výraznú časopriestorovú aktivitu, že počas tohto obdobia každé jeho nové pozície prinášali úžasné informácie predovšetkým o tom, aké vzdialenosti prekonával a kde všade sa vyskytoval,“ zhodnotil Iwov rok riaditeľ Správy TANAP.

Za necelý týždeň prekonal tento medveď južným smerom trasu z tatranskej oblasti až na hranice Slovenska s Maďarskom.

„Po prekročení našej štátnej hranice sa zhruba týždeň vyskytoval v maďarskom Aggteleku, ktorý sa nachádza asi 30 kilometrov severne od mesta Miškovec. Počas ďalších ôsmich dní prešiel juhovýchodom našej krajiny na jej severovýchod až do pohoria Bieščady. Tie sa rozprestierajú na území troch štátov, Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Tu sa vyskytoval niečo vyše dvoch týždňov. Potom za ďalší týždeň prešiel územím Ukrajiny až do Sinevirskej oblasti, ktorá je od ukrajinsko-rumunskej štátnej hranice vzdialená len pár desiatok kilometrov. V ukrajinskom Sinevirskom národnom parku a jeho okolí sa vyskytoval skoro celé leto. Začiatkom jesene, v septembri, sa približne tou istou trasou vrátil späť do slovensko-poľsko-ukrajinských Bieščad,“ opísal Majko Iwovu trasu putovania.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Aj medvede komunikujú

Táto reálna situácia, keď medveď Iwo v roku 2015 na Ukrajine v rámci Karpatského oblúka prešiel z oblasti Západných Karpát do oblasti Východných Karpát a naopak, podľa Majka potvrdila veľmi významnú skutočnosť, a teda že medvede žijúce v oblasti severného Slovenska, istým spôsobom komunikujú s medveďmi z oblasti severného Rumunska.

Táto skutočnosť bola podľa jeho slov ešte donedávna striktne negovaná mnohými európskymi odborníkmi na veľké šelmy.

Medzi ďalšie známe odchytené medvede patrí aj Filip či Eryk. Prvého z nich odchytili na jar v roku 2014 v poľských Tatrách. Išlo o stredne starého samca s hmotnosťou 210 kilogramov.

Za osem mesiacov telemetrického sledovania, od apríla do novembra, sa pohyboval v Poľsku aj na Slovensku po území veľkom približne 780 kilometrov štvorcových. Len na Slovensku bol v tom čase zdokumentovaný v 16 poľovníckych revíroch.

„Prešiel cez pomerne frekventovanú verejnú cestu, železničnú trať, preplával rieku Orava a zastavil sa v rozsiahlych poliach dozrievajúcich poľnohospodárskych plodín,“ uviedol Majko.

Z Oravy sa presunul na Liptov a v novembri 2014 sa vrátil do poľskej časti Tatier.

Na jar v roku 2015 prestal jeho obojok spoľahlivo fungovať a kontakt s ním sa natrvalo prerušil.

Medveď Filip však podľa ochranárov žije a je v poriadku aj v súčasnosti, naposledy bol nasnímaný fotopascou v októbri minulého roka v okolí Oravíc.

Eryka ktosi postrelil

Aj starého medveďa Eryka s hmotnosťou 147 kilogramov a vekom stanoveným na 24 až 27 rokov odchytili na poľskej strane Tatier.

„Počas telemetrického sledovania od apríla 2014 do apríla 2015 bol podrobne dokumentovaný v Poľsku a na Slovensku, pričom oblasť jeho výskytu mala rozlohu približne 460 kilometrov štvorcových,“ opísal jeho pohyb Majko.

Na území rujoviska na Podbanskom v ústí Kôprovej doliny sa však predčasne skončilo jeho sledovanie, keďže iný medveď mu pravdepodobne počas súboja strhol obojok.

Začiatkom júna 2015 objavil poľský horský vodca v doline Jaworzynka, približne 15 metrov od turistického chodníka, živého, no nehybného medveďa.

Veterinár ho musel na mieste utratiť. Následná pitva podľa Majka odhalila šokujúcu informáciu, medveď mal v oblasti krčnej chrbtice poloplášťový projektil z dlhej guľovej zbrane.

„Určitým paradoxom však je, že toto poranenie nebolo čerstvé,“ skonštatoval Majko.

Ako povedal, prípad prebrala poľská jurisdikcia, ktorá pravdepodobne kontaktovala aj slovenské orgány činné v trestnom konaní.

DNA analýza však potvrdila, že išlo o medveďa Eryka, zatiaľ najstaršieho zdokumentovaného voľne žijúceho medveďa z oblasti Poľska a Slovenska.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]

Najčítanejšie na Spiš, Gemer Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 888
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 414
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 147
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 264
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 577
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 069
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 918
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 615
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu