V seriáli o jaskyniach Gemera predstaví hlbší a širší pohľad na problematiku jaskyniarstva a uchovávania ich kultúrneho dedičstva skúsený jaskyniar Jaroslav Stankovič.
GEMER. Viete, ktorá je najdlhšia a najhlbšia jaskyňa v Slovenskom krase?
Mladšie ročníky by možno povedali, že najdlhšia jaskyňa na tomto území je Domica a ich rodičia (skôr prarodičia) by si mohli spomenúť, že najhlbšia jaskyňa v Československu je Brázda, a teda logicky je to aj najhlbšia jaskyňa v Slovenskom krase.
Dnes z toho už nič nie je pravda. Najdlhšia a najhlbšia jaskyňa na tomto území je totiž Skalistý potok. Dĺžka: 8123 m a celkové prevýšenie: 376 m.
Jaskyňa rekordov
Táto jaskyňa však drží aj iné rekordy. Napríklad je v nej najvyšší vodopád v podzemí Slovenska s výškou 31 m a najviac preplávaných sifónov.
Skalistý potok sa nachádza v južnom svahu Jasovskej planiny oproti Turni nad Bodvou.
Bola objavená pri hydrologickom prieskume vyvieračky Vinica, keď pracovníci IGHP vyrazili v roku 1968 prieskumnú štôlňu v mieste občasného prameňa.
Štôlňa po 10 metroch vyústila do jaskyne k jazeru – hladine tzv. Nultého sifónu.
Cesta ďalej viedla iba pod hladinou vody. Keby boli jaskyniari tušili, že ich v neznámej jaskyni čaká vyše 40 sifónov, možno by to boli včas vzdali.
Náročný prieskum
Niektoré jaskyne však majú šťastie. „Vyfasujú“ odhodlaných jaskyniarov, ktorých neodradí ani 40 sifónov. Voda je v podstate príjemná a plávanie je často ľahší pohyb po jaskyni, ako sa predierať nimi na sucho.
Najhoršie však čo môže byť, je presúvať sa nasucho po jaskyni v neopréne s potápačským prístrojom na chrbte.
Dvadsiatym prvým sifónom ich plavecké hody skončili. To, čo nasledovalo, si normálny človek nevie ani predstaviť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.