Spišský Hrhov (okr. Levoča) je obcou, ktorá rastie a modernizuje sa s dôrazom na krajinu, životné prostredie, pospolitosť a tradície. Za dosiahnuté výsledky v súťaži Dedina roka 2015 získala prvenstvo.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
SPIŠSKÝ HRHOV. V Spišskom Hrhove sa stretli samosprávy z celého Slovenska na slávnostnom odovzdávaní ocenení úspešným obciam v súťaži Dedina roka 2015.
Aktívna účasť obyvateľov
Okrem Spišského Hrhova, ktorému udelila národná hodnotiaca komisia prestížny titul Dedina roka 2015 s právom v budúcom roku reprezentovať Slovensko v súťaži o 14. Európsku cenu obnovy dediny, si ocenenie prevzalo aj ďalších desať obcí.
Druhé miesto v súťaži o slovenskú dedinu roka (SDR) 2015 získala Bošáca (okres Nové Mesto nad Váhom) a tretie Kapušany (okres Prešov). V jednotlivých kategóriách súťaže si ocenenie prevzala aj ďalšia spišská obec Dúbrava (okres Levoča) v kategórii Dedina ako pospolitosť.
Dve desiatky súťažiacich obcí zapojených do 8. ročníka súťaže aj tento rok preukázali, že sa dokážu aj v neľahkých podmienkach rozvíjať a budovať infraštuktúru, zlepšovať kvalitu životného prostredia, chrániť prírodné aj kultúrne dedičstvo.
Cieľom súťaže bolo povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova, zdôrazniť tradície a rozmanitosť kultúry a krajiny vidieckych regiónov, priblížiť snahy obnovy slovenských dedín a upevniť postavenie vidieka v spoločnosti.
Súťaž zároveň umožnila obciam prezentovať aktivity, ktoré sa na vidieku odohrávajú.
Kvalita života závisí od prostredia
„V Spišskom Hrhove nie som po prvýkrát. Touto obcou prechádzam pravidelne. Je tu možnosť zastaviť sa a kúpiť miestne špeciality. Cítim sa tu veľmi dobre. Súťaž Dedina roka je veľmi dobrý reklamný artikel aj pre samotnú obec a ľudí, ktorí v nej žijú. Myslím si, že nás bude táto obec veľmi dobre reprezentovať aj na 14. Európskej cene obnovy dediny,“ uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.
Ako ďalej dodal, kvalita nášho života sa odvíja od prostredia, v ktorom žijeme, od prírodných zdrojov, rozmanitosti a ochrany, ktoré poskytuje.
„Práve na vidieku sa nachádza podstatná časť týchto zdrojov, ktoré je potrebné chrániť. V dedinách môžu ľudia najviac ukázať, akým spôsobom chránia životné prostredie,“ dodal minister.
Vzájomná súdržnosť
Starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký (Smer) sa vyjadril, že v dedine sa snažia robiť všetko to, čo môžu.
„Za jeden z najvýznamnejších faktov považujem to, že za posledných 15 rokov sa tu presťahovala necelá tisícka obyvateľov. Máme tu celú sústavu školských zariadení. Vo svete nás zviditeľňuje náš sociálny podnik, ktorý získal niekoľko ocenení. Okrem plánov, ktoré máme do budúcna, za najdôležitejšie považujeme vytvoriť spoločenstvo ľudí, ktoré si nebude klásť polená pod nohy, ale naopak, bude hľadať možnosti vzájomného porozumenia a spolupráce,“ uviedol Ledecký.
V kategórii Dedina ako pospolitosť bola ocenená Dúbrava. Starosta Ondrej Hovančík (nez.) si ocenenie váži z toho dôvodu, že vystihuje vzájomnú solidaritu Dúbravčanov. Nielen súčasných, ale aj predkov, ktorí tu žili v minulosti.
Minister Žiga (vpravo), riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Martin Vavřinek (v strede) a starosta obce Kapušany Jozef Pribula.
Starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.