V seriáli o jaskyniach Gemera predstaví hlbší a širší pohľad na problematiku jaskyniarstva a uchovávania ich kultúrneho dedičstva skúsený jaskyniar Jaroslav Stankovič.
OKRES ROŽŇAVA. Odo dňa, keď boli jaskyne Slovenského krasu spolu s jaskyňami Aggtelekského krasu zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, uplynie 6. decembra už 20 rokov.
Predčasné oslavy tohto výročia sa uskutočnili 22. septembra v Domici a Aggteleku za účasti prezidentov oboch dotknutých krajín, čo len zvýraznilo význam tejto udalosti.
Ani po 20 rokoch však nielen svetová, ale ani naša domáca verejnosť nepozná z tohto dedičstva viac, ako notoricky známe sprístupnené jaskyne.
Tento fakt znamená, že v Domici ani nebolo veľmi čo oslavovať.
Nedostatok informácií o neprístupnej časti dedičstva by sme chceli aspoň čiastočne doplniť článkami o najzaujímavejších jaskyniach.
Jaskýň na území Slovenského krasu je vďaka aktivite dobrovoľných jaskyniarov známych už takmer 1200. Je z čoho vyberať.
Zvonivá priepasť
Začíname touto impozantnou jaskyňou, ktorej sa v Slovenskom krase len máločo vyrovná. Nomen – omen.
Táto jaskyňa sa ani inak volať nemôže. Impozantné ústie priepasti priamo vyzýva každého, aby do nej hodil kameň a započúval sa, ako pekne zvoní.
Problém však je, že všetky kamene zo širokého okolia už ležia na jej dne, kde tvoria kužeľ so základňou okolo 30 metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.