Filmový klub Iskra v Kežmarku oslávi piate narodeniny pestrým filmovým večerom.
KEŽMAROK. Premiérové premietanie filmového klubu Iskra sa konalo 22. novembra 2010 a prví diváci videli film Woodyho Allena Užívaj si, ako sa len dá!
"Piate narodeniny tak kežmarskí klubisti viacerými zaujímavými podujatiami oslávia počas oboch posledných mesiacov roka, no ten hlavný narodeninový večer je naplánovaný na pondelok 23. novembra," informoval Boris Švirloch z Filmového klubu Iskra.
V tento deň sa od 18.00 h môžu filmoví fajnšmekri tešiť najprv na pútavú interaktívnu filmovú prednášku a o 20.15 h na iránsku snímku, ktorá vyhrala tohtoročný prestížny medzinárodný filmový festival Berlinale v Berlíne.
Oslavu piatych narodenín klubu otvorí známy propagátor kvalitnej kinematografie, filmový kritik a šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný, ktorý osobne uvedie jednu zo svojich populárnych filmových prednášok - Geniálne filmové scény alebo prečo milujeme film.
Okrem toho sú počas osláv piateho výročia vzniku Filmového klubu Iskra pripravené aj ďalšie prekvapenia.
Doba sa zmenila
Nový spôsob rozprávania dejín filmu sa upriamuje na konkrétne filmové scény.
"Akoby sa strácal zmysel upozorňovať na celé kinematografické dielo a do popredia sa dostávajú výrazné fragmenty obrazy, hudba a emócie. Doba sa zmenila a popis filmov sa často skracuje s upozornením na výrazné výseky z celku. Tie v divákoch často rezonujú na úrovni komplexného kino zážitku. Na fenomén výnimočných filmových scén sa teda pozrieme spolu s Petrom Konečným a možno sa dozvieme aj to, prečo je film láska na celý život," upozornil Švirloch.
Premenil sa na taxikára
Autor úspešnej internetovej TV relácie Screener a moderátor filmových rozhlasových programov po ôsmej hodine večer uvedie snímku z ilegálnej dielne v Iráne režimom prenasledovaného režiséra Jafara Panahího Taxi Teherán, ktorým triumfuje nad politickou represiou.
"Renomovaný iránsky tvorca sa vo svojom druhom filme nakrútenom v rámci núteného domáceho väzenia premenil na taxikára, ktorý prostredníctvom rozhovorov s rôznymi klientmi ponúka kritický pohľad na iránsku spoločnosť. Panahí tu bez akejkoľvek sebaľútosti a s odzbrojujúcim humorom nastoľuje otázku, ako sa má chovať umelec v krajine, ktorá mu neumožňuje slobodu prejavu. S kamerou pripevnenou za predným sklom svojho auta taxíka nakrútil Panahí film, ktorý povie viac ako mnohé sociopolitické štúdie," objasnil Švirloch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.