Okrem poldra a hrádzok by mala obec pred povodňami ochrániť aj protipovodňová stena.
CHMEĽNICA. Po tom, ako sa obci Chmeľnica v Staroľubovnianskom okrese podarilo za uplynulé tri mesiace vybudovať suchý polder a predtým aj hrádzky, pracuje na príprave ďalších opatrení, ktoré by chránili jej obyvateľov pred možnými povodňami.
Ako vysvetlila starostka obce Zita Pleštinská, polder v hornej časti obce, ktorý zachytí najväčšiu vodu, predstavuje len čiastkové riešenie, rovnako aj hrádzky, ktoré sa v minulosti vybudovali, aby zachytávali tie najväčšie nečistoty.
„V spodnej časti obce je potrebné spraviť ešte protipovodňovú stenu na železničnom moste a štítovaním zviesť popod cestu potok, ktorý sa dostane do dediny,“ uviedla.
Riešenie, ktoré podľa jej slov navrhovala obec už dve desaťročia, odsúhlasili aj železnice.
Suchý polder má uchrániť obec Chmeľnica pred povodňamiČítajte
Obec si musela vziať úver
Obec začne s vypracovávaním projektovej dokumentácie, podľa Pleštinskej by v porovnaní s poldrom nemalo ísť o vysoké náklady.
Obec si na polder musela vziať úver vo výške 150-tisíc eur. Rozpočtový náklad na výstavbu poldra predstavoval viac ako 1,2 milióna eur, obec na projekt získala nenávratný finančný príspevok v rámci Operačného programu Životné prostredie. Päť percent výdavkov financovala Chmeľnica, išlo o 62-tisíc eur.
„Keďže financovanie ide v dvoch fázach, je to predfinancovanie a refundácia, museli sme si vziať úver aj na refundáciu,“ vysvetlila v minulosti starostka obce.
Problém však vidí v tom, že v súvislosti s poldrom čakajú obec aj ďalšie výdavky.
„Stavbu je potrebné poistiť na päť rokov, pričom poistka sa pohybuje vo výške okolo tritisíc eur ročne, čo predstavuje dosť veľkú položku pre obec. Samozrejme, potrebné je rovnako zabezpečiť aj údržbu poldra, ktorá opäť niečo stojí,“ skonštatovala Pleštinská.
Podľa nej by sa preto pri takýchto projektoch malo v budúcnosti pamätať aj na ďalšie dodatočné náklady, ktoré bude musieť obec vynaložiť.
Ako povedala, obec by ich mala dostať už len z toho dôvodu, že má záujem riešiť protipovodňovú prevenciu, ktorá je najdôležitejšia.
Sužovaní povodňami
Vybudovať protipovodňové opatrenia, vrátane poldra, museli podľa starostky po povodniach v roku 2010.
Chmeľnický potok sa vtedy vylial a zalial vrchnú časť obce, pričom škody boli vyčíslené na takmer 378-tisíc eur, z toho na majetku obce bola škoda za 197-tisíc eur.
Pleštinská pripomenula, že podľa hydrometeorologického ústavu spadne v prípade prívalového dažďa nad obcou v rozlohe dvoch kilometrov za jednu hodinu 33-tisíc metrov kubických zrážok, miestny potok však dokáže vo svojom koryte odviesť iba necelú polovicu z toho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.