Aktuálne ju ponúkajú v Starej Ľubovni.
STARÁ ĽUBOVŇA. V Dome ľubovnianskeho mešťana sú na dvoch podlažiach rozmiestnené desiatky exponátov.
Vypovedajú o mnohom, návštevníka zvedú k predstavivosti o krutých časoch.
Každá z izieb na jednom z podlaží akoby zachytávala konkrétne chvíle z obdobia života počas vojny. Uvidíte tu dôstojníka nemeckej armády. Ten sa opíja, práve sa totiž dozvedel, že jeho vojsko musí ustúpiť ruskému náporu. Keďže spadol, roztrhal si uniformu. Tú mu zašíva slovenská gazdiná.
„Nemeckí dôstojníci počas okupácie žili aj v domoch na námestí. Žili ako bežní ľudia. Ak potrebovali niečo zašiť, prišli za domácou gazdinou,“ vysvetľuje Pavol Kocurko z domu na námestí, ktorý tvorí aj akési mestské múzeum.
Aj ďalšie izby zaujmú postavami z figurín. V jednej sa nachádza ošetrovňa a v nej vojak s obviazanou hlavou.
Vedľa neho leží už mŕtvy kolega.
Zaujme ťažký ruský guľomet
V podkroví domu si môžu prísť na svoje obdivovatelia niekdajších vojenských zbraní. Nachádza sa tu aj iný vojenský výstroj, ako ďalekohľad, míny, poľná lopatka, brigadírka, ale i veci, ktoré vojak potreboval k bežnému fungovaniu – piecka či varnica.
„Niekoho môže fascinovať ťažký ruský guľomet, dá sa vyskúšať natiahnuť ho i vystreliť. Samozrejme, náboje v ňom nie sú. Vidíme tu aj rôzne iné guľomety, aké sa často používajú aj vo vojenských filmoch. Je tu aj rôzna protitanková technika,“ dodáva P. Kocurko.
Autenticitu priblíži film o mučení vojaka
Prehliadka pôsobí na návštevníka naozaj živo. Ešte viac ju môže umocniť prezretie si dokumentárnej snímky na plátne v pivnici.
„Návštevníci môžu uvidieť jedenásťminútový film o ruskom vojakovi, ktorého mučili Nemci tak, že vyrezávajú ucho, jazyk či odseknú ruku. V dokumente sú autentické výpovede svedkov udalosti, ktorá sa stala na južnom Zemplíne,“ prezrádza P. Kocurko.
Výstava Vojny nikdy viac sa koná pri príležitosti 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny.
Okrem mestského Marmonu, ktorý prevádzkuje dom, sa na nej podieľa Krajské múzeum v Prešove i tamojší klub vojenskej histórie Dukla.
K nahliadnutiu bude do konca februára.
Guľomet. Foto: Peter Rindoš
Život vo vojne. Gazdiné plátali aj armádne šatstvo. Foto: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.