Rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba v Levoči získal titul Bazilika minor, stala sa z neho teda menšia bazilika.
LEVOČA. Levoča je jedným z mála miest sveta, kde sa nachádzajú dve menšie baziliky, tento titul nesie totiž aj kostol na Mariánskej hore.
Ako informoval Kamil Tomčofčík z marketingového oddelenia mesta, pápež František prostredníctvom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí vyhovel žiadosti spišského biskupa Štefana Sečku a povýšil starobylý Chrám sv. Jakuba na Baziliku minor.
„Udelenie titulu Bazilika minor prináša so sebou aj záväzky a povinnosti,“ uvádza v liste dekanovi levočskej farnosti Františkovi Dlugošovi biskup Sečka.
V súčasnosti sa titul bazilika používa na označenie chrámov postavených v rustikálnom architektonickom štýle alebo pripadá tým chrámom, ktoré získali čestný titul pre svoj staroveký pôvod, význam, intenzitu a rozsah pastoračnej činnosti.
Utužuje vieru v Boha
„Chrám sv. Jakuba patrí k najvýznamnejším pamiatkam sakrálneho umenia na Slovensku. Spolu s kostolom návštevy Panny Márie, ale i ďalšími bohostánkami v meste utužujú vieru v Boha u levočských veriacich a podieľajú sa na posilňovaní morálnych hodnôt v meste. Sme veľmi hrdí, že v Levoči sú dve takéto baziliky menšie,“ uviedol primátor mesta Milan Majerský.
Aj podľa správcu farnosti Františka Dlugoša, ide o poctu pre mesto, že sa na jeho území nachádzajú dve takéto baziliky.
Veriaci v nich môžu za určitých podmienok získať plnomocné odpustky.
Postavený v 14. storočí
Chrám sv. Jakuba bol postavený v prvej polovici 14. storočia a patrí medzi najväčšie gotické kostoly na Slovensku.
Bohoslužby slúži denne už 700 rokov ako farský kostol bývalého slobodného kráľovského mesta.
Okrem samotného chrámu sú národnými kultúrnymi pamiatkami i diela stredovekého rezbára Majstra Pavla z Levoče a diela barokového zlatníka Jána Szilassyho.
V roku 1392 na severnej strane kostola pristavili kaplnku sv. Juraja, neskôr i severný a južný vchod. V 16. storočí nad kaplnkou postavili jednu z prvých renesančných stavieb Levoče, bibliotéku. Pôvodnú vežu kostola zničilo niekoľko požiarov, novú dokončili v roku 1858.
Pozornosť pútajú najmä gotické oltáre v interiéri chrámu, najmä hlavný oltár, ktorý zhotovil Majster Pavol z Levoče z lipového dreva a je najvyšší svojho druhu na svete, má 18,62 metra.
Zatiaľ posledné reštaurovanie oltára bolo ukončené v tomto roku, trvalo tri roky.
Zatiaľ tri chrámy
V Spišskej diecéze boli doteraz povýšené na baziliky tri chrámy. Prvým bol spomínaný Kostol Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči, ktorý bol vyhlásený za Baziliku minor pápežom Jánom Pavlom II. 26. januára 1984, ďalším farský Kostol povýšenia Svätého kríža v Kežmarku.
Ten bol vyhlásený za Baziliku minor rovnako pápežom Jánom Pavlom II. dňa 29. júla 1998. Tretím je spomínaný Kostol Sv. Jakuba v Levoči, ktorý pápež František povýšil 28. septembra 2015. Oficiálne prečítanie dekrétu o vyhlásení Baziliky minor sa uskutoční počas Prvej adventnej nedele, 29. novembra.
V bazilike má byť umiestnený znak Svätého Otca, Apoštolského stolca a celé znenie apoštolského breve, ktorým bol udelený titul baziliky.
Bazilika minor, teda menšia bazilika, môže používať aj pápežské skrížené kľúče na zástavách chrámu a na pečiatke.
V menších bazilikách sa každý rok osobitným spôsobom slávia sviatok Katedry svätého Petra, slávnosť svätých apoštolov Petra a Pavla, výročie voľby a začiatok pastierskej služby najvyššieho veľkňaza, teda pápeža.
Takto sa prejavuje puto, ktorým sa Bazilika minor zjednocuje s rímskou katedrou sv. Petra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.