KEŽMAROK. O tom, že na hrade v kráľovskom meste straší, sa hovorí už dávno. Toľko veľa strašidiel, koľko sa tam zišlo vo štvrtý októbrový piatok, tam každý deň však nevidia.
V múzeu prekabátili jesenné sychravé počasie a užili si Halloween naplno. Nechýbalo ani močiarne blato či gumené červíky.
Hoci sa Halloween oslavuje najmä v západnom svete, postupne sa udomácňuje aj v iných krajinách.
Pôvod sviatku Halloween môžeme nájsť v starodávnom keltskom sviatku Samhein.
Týmto dňom zvykli Kelti oslavovať koniec obdobia žatvy a príchod zimy, ďakovali za úrodu a verili, že takýto prechod medzi obdobiami je zároveň akýmsi mostom do sveta mŕtvych.
Verili, že práve v tento večer, teda 31. októbra, sa duše mŕtvych vracajú späť do sveta živých, zvykom bolo aj rozprávanie príbehov o zosnulých. Po prijatí kresťanstva sa začal oslavovať na Slovensku Sviatok všetkých svätých, ale paralelne s ním sa udržiavala aj ľudová forma tohto sviatku, teda Halloween.
Postupom času sa však podstata pohanského sviatku premenila na deň spojený so zábavou, prezliekaním sa do rôznych kostýmov, vydlabávaním takzvaných svetlonosov, teda tekvíc.
Aj keď mnohí zatracujú Halloween ako asimilovaný americký sviatok a mladšia generácia oslavuje skôr jeho komerčnú podobu, pravdou je, že Halloween má svoje korene u našich dávnych predkov.
A preto sa na Kežmarskom hrade už po deviatykrát rozhodli tiež pripraviť strašidelné popoludnie pre malých i veľkých. Súťažilo sa o najkrajšiu halloweensku masku, vyrezávali sa tekvice a rad prišiel aj na tombolu.
Deti prišli z rôznych miest
A to, že takéto podujatie je pre malých zaujímavé, sa osvedčilo aj tento rok.
„Prišlo nám približne 200 detí plus nejakých 150 neplatiacich - teda dospelých ako dozor a deti do 3 rokov,“ povedala nám Barbora Thomayová, jedna z lektoriek múzea v Kežmarku.
Deti na hrad zavítali aj z iných miest a obcí. Presnejšie z Popradu, Ľubice, Toporca či Podolínca. „Sme veľmi radi, že táto akcia sa stala populárnou aj v širšom okolí Kežmarku,“ dodala Thomayová.
Za výhru v súťaži bufet u Saxany
Pre deti boli pripravené rôzne halloweenske súťaže. Ceny boli taktiež v duchu Halloweenu.
„Ked deti nazbierali aspoň tri pečiatky na jednotlivých stanovištiach, mohli prísť do bufetu u Saxany, kde ich čakala sladká odmena, teplý čaj, močiarne blato, jahodové želé s gumenými červíkmi,“ povedala lektorka.
V budúcnosti chcú Halloween vylepšiť
Záujem o túto akciu ľudí z múzea nadchol natoľko, že sa im v hlave zrodila nová myšlienka. Veď dá sa osláviť strašidelný sviatok lepšie ako na hrade, kde straší?
„Chceme sa do budúcna zlepšovať, uvažujeme aj o strašidelnej prehliadke hradu, ktorá by mohla byť reálna už na budúcoročný Halloween. Zatiaľ je to iba zákulisná informácia, musíme to ešte doladiť,“ uzavrela Thomayová.
Bufet u Saxany. Podávali sa gumené červíky aj močiarne blato. Foto: M. Jezerčák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.