V minulosti mysleli ľudia na zdravý životný štýl. Odporúčalo sa tráviť čas rekreáciou a prípadne oddychovať v kúpeľoch. Chodiť do kúpeľov sa stalo módnym. Aj mestá na Spiši napriek tomu, že nemali minerálne pramene, si začali zakladať kúpeľné osady. Ponúkame vám prehľad kúpeľov, ktoré v tomto regióne niekedy existovali. Niektoré sú v prevádzke dodnes, po mnohých ako spomienka ostali chátrajúce budovy.
SPIŠ. Spišský región sa môže pochváliť množstvom kúpeľov, ktoré boli známe aj za hranicami. Niektoré upadli do zabudnutia, iné sú známe dodnes.
Čierna Hora
V roku 1847 vznikli malé klimatické kúpele Čierna Hora nachádzajúce sa 3 km od obce Nálepkovo. Zamerané boli na liečbu chorôb dýchacích ciest a nervových ochorení.
Boli zaraďované do skupiny klimatických a slatinných kúpeľov s prvým vodoliečebným ústavom na Slovensku.
Kúpele boli v prevádzke aj počas 1. ČSR.
V súčasnosti je osada miestnou časťou obce Nálepkovo. Po kúpeľoch slúžili budovy ako detská ozdravovňa a mládežnícky tábor.
Dnes celý areál chátra.
Krompachy
V druhej polovici 19. a začiatku 20. storočia pôsobil v železiarňach v Krompachoch inžinier Viktor Lorenc. Získal od mesta pozemky, ku ktorým postupne prikupoval ďalšie.
Podľa slov historičky Dany Rosovej zo Spišskej Novej Vsi, vychádzajúc z archívnych materiálov, v roku 1888 kúpil Viktor Lorenc nad Krompachmi Líščí vrch na výstavbu kúpeľov.
„Bol taký nadšený liečbou v klimatických kúpeľoch, že sa rozhodol postaviť vzdušné drevené pavilóny, hotel a bazén. Zobral si vysoký úver z banky a začal so stavbou. Do 1. svetovej vojny postavil vilku pre jeho rodinu, reštauráciu, tanečné pavilóny, 6 vzdušných drevených pavilónov a bazén. Okrem toho nakúpil vybavenie a zariadenie a doviezol to všetko do Krompách, hoci areál kúpeľov nebol dostavaný. Peniaze mal požičané od súkromníkov a bánk, dokonca mal sľúbenú subvenciu od štátu. Otvorenie prvej sezóny bolo veľkolepé. V kronike sa uvádza, že tam boli snáď celé Krompachy. Najväčší obdiv vzbudila zmrzlina a marcipánové zákusky,“ hovorí D. Rosová.
Počas 1. svetovej vojny boli banky opatrné, a tak prestali požičiavať Lorencovi peniaze. Rozostavané pavilóny nebolo za čo postaviť.
„V r. 1912 vyhlásili veritelia bankrot a kúpele postupne zanikli. Čo nevzali veritelia, rozkradli zlodeji. V. Lorenc zomrel v chudobinci. Po kúpeľoch ako spomienka na minulosť ostali ulice Kúpeľná a Lorencova,“ dodáva historička.
Slatviná
V obci neďaleko Spišských Vlách, na úpätí vrchu Sľubica, sa v minulosti nachádzali menšie kúpele, v ktorých si klientela dopriala voňavý kúpeľ.
„Liečebný prameň Anna, pomenovaný po grófke Anne Csákyovej prenajal levočský obchodník Justus. V 90. rokoch 19. stor. celý grófsky majetok odkúpil Gedeon Majunke zo Spišských Vlách a zriadil tu kúpele s bytmi pre hostí. Miestna voda obsahovala sodík a lítium. Plnili ju do fliaš a predávali. Po smrti majiteľa pozemky odkúpili gazdovia a Židia zo Spišskej Novej Vsi, ktorí ich neskôr predali. Kúpele začali upadať a postupne zanikli,“ oboznamuje nás s históriou D. Rosová.
Levoča
Asi 5 km od Levoče v Levočských Vrchoch sa nachádzali kúpele.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.