Po celý život tvrdo pracovali, a teraz niektorí trú biedu. Mnoho dôchodcov, nielen na Spiši, nedokáže vyžiť z peňazí, ktoré na staré kolená dostávajú. Október je mesiac úcty k starším. Mestá na Spiši si ich uctievajú rôznymi spôsobmi.
SPIŠ. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v júni tohto roka prelomili prezidentovo veto a schválili novelu zákona o sociálnom poistení. Zaviedli aj minimálny dôchodok.
Vyše 75–tisíc dôchodcov, ktorí mali najnižšie penzie, tak má od júla naň nárok. Dostal ho ten, kto platil aspoň tridsať rokov dôchodkové poistenie a dovŕšil dôchodkový vek.
Jeho mesačná suma pre tento rok je približne vo výške 296,50 eura. Zvyšovať sa má každým odpracovaným rokom.
Dôchodcovia na Spiši však hovoria o bezmocnosti. Ak sa ocitnú na staré kolená sami, majú problém z peňazí vyžiť.
Ostala sama, nevie, ako ďalej
To je aj prípad pani Margaréty z Popradu. Manžel jej umrel na rakovinu, ona ostala na staré kolená sama vo veľkom dome.
Ako tvrdí, je smutné, že celý život pracovala a teraz sa jednoducho nemá za čo o seba postarať. „Bývanie, strava a o liekoch už ani nehovorím. Byť dôchodca na Slovensku je čistá bieda.“
Ako nám ďalej povedala, kým boli s manželom dvaja, nejako to všetko zvládali. Teraz je to už horšie.
„Kúrim iba dole v dome, aby som veľa neplatila. V zime je to ale hrozné, lebo keď kúrite iba na jednom poschodí, tak tá zima vám odhora aj tak príde.“
Peňazí mesačne veľa nedostane. „Je to dokopy niečo do 350 eur. Ak si ale zrátate len to, čo dávam na bývanie, stravu... Dôchodcovia z iných krajín chodia k moru a dôchodcovia na Slovensku len sedia a rátajú každú mincu, aby nejako vyžili. A to nespomínam leto, keď mi prídu na prázdniny vnúčatá. Je ťažké z toho vyžiť,“ priznáva.
Aj keď je v Poprade sama, keďže jej deti odišli do sveta, jej najväčšie prianie je prežiť starobu práve tam, kde momentálne býva.
„Horko-ťažko sme si ten dom postavili, sťahovať sa inam by bola naozaj posledná voľba. Stálo nás to veľa síl, veľa mozoľov na rukách. To by bola pre mňa najväčšia prehra. Veľmi rada by som dožila práve tu, ale bojím sa, že už to neutiahnem,“ poplakala si.
Najviac ju mrzí, že namiesto toho, aby ona mohla pomáhať svojim deťom, často jej peniaze dávajú práve ony.
„Na lieky miniem občas aj viac ako 80 eur. Je to ťažké, nemám viac slov.“
Podľa nej je veľmi smutné, v akých podmienkach dôchodcovia na Slovensku žijú. „To si nechcem predstaviť, ako to pôjde ďalej, ako to bude s ďalšími generáciami,“ uzavrela.
V priemere dostanú niečo cez 400 eur
Podľa štatistík Sociálnej poisťovne dostane na Slovensku dôchodca v priemere asi 409–eurový dôchodok.
Približne 80 percent dôchodcov však priznáva, že z dôchodku má veľký problém vyžiť. Aj napriek tomu, že výška dôchodkov rok čo rok rastie. V 90. rokoch dostal dôchodca v prepočte iba okolo 84 eur.
Výška dôchodkov je podobná ako u našich susedov v Česku. Ale najhoršie na tom ešte stále nie sme. Za nami sú ešte Poliaci a aj Maďari, ktorí dostávajú iba 200 až 300 eur.
Inak je to napríklad v Rakúsku, kde si dôchodcovia žijú omnoho lepšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.