Pod názvom Spišský Jeruzalem sa ukrýva jedinečný slovenský fenomén, akým je religiózna krajina na Pažici, vrátane Spišskej Kapituly a Sivej brady. Nachádza sa v blízkosti svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO Spišský hrad a okolie a na spišsko-gemerskej vetve historickej Gotickej cesty (Spišské Vlachy – Spišské Podhradie – Levoča). Je tiež súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí. Má aj významný religiózny význam – Spišská Kapitula je sídlom Spišského biskupstva.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Najstaršia doteraz známa písomná zmienka o lokalite Spišský Jeruzalem sa objavuje v listine uhorského kráľa Bela IV. z roku 1249, kde sú vytýčené hranice pozemkov, ktoré vlastnili spišskí prepošti.
Patrilo sem aj územie Pažice, Krížovej hory a Sivej brady.
Unikátne teritórium
V Spišskej Kapitule a v lokalite zvanej Pažica skúmali v roku 2002 odborníci zo Slovenskej agentúry životného prostredia krajinný ráz regiónu. Objavili pri tom unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem.
Objav Spišského Jeruzalema treba pripísať Petrovi Jančurovi z Technickej univerzity zo Zvolena, ktorý prekryl mapu Jeruzalema s mapou kaplniek nachádzajúcich sa pri Spišskej Kapitule.
Objav potvrdili historici a archeológovia – kaplnky a ďalšie stavby tvoria symbolický Jeruzalem, takmer v mierke jedna k jednej.
Ide o lokalitu, ktorá je charakteristická typologicky vzácnym typom kalvárie. Je pravdepodobne najstaršou kalváriou na Slovensku.
O výstavbu sa zaslúžili jezuiti, ktorí chceli pravdepodobne v rokoch 1666 – 1675 vybudovať kópiu jeruzalemskej kalvárie.
Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme pre vojnu s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu.
Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.