Nevšedný začiatok týždňa spestrilo nočné divadlo, ktoré mohli uvidieť aj obyvatelia Rožňavy. Zatmenie Mesiaca, pri ktorom sa strieborný kotúč zafarbil do červena, si sčasti mohli vychutnať nadšenci aj v Rožňave. Najbližšie úplné zatmenie Mesiaca, pozorovateľné z Rožňavy, bude v lete roku 2018.
ROŽŇAVA. Začiatok uplynulého týždňa sa niesol v neobyčajnom duchu. V skorých ranných hodinách sa na oblohe odohral výnimočný úkaz zatmenia Mesiaca, kedy v splne dostal červenkastý nádych.
Fenomén zatmenia vysvetľuje Juraj Lörinčík z Gemerského osvetového strediska (GOS) ako úkaz, pri ktorom sa delia farby svetelného spektra vplyvom pôsobenia atmosféry.
„Slnečné svetlo prechodom cez zemskú atmosféru ochudobnie o modrú zložku a na Mesiac, v tom čase práve v tieni Zeme, dopadne svetlo červené. Podmienka zatmenia nie je len prítomnosť zemského tieňa, ale aj spln Mesiaca. Pondelňajší spln bol zároveň vzácn supersplnom, lebo Mesiac sa ocitol v perigeu svojej trajektórie okolo Zeme, teda bol najbližšie a pri východe či západe sa javil najväčší,“ priblížil fenomén zatmenia Lörinčík.
Zatmenie pozorovali nadšenci aj v Rožňave
Na rožňavskej hvezdárni sa pozorovania úplného zatmenia Mesiaca zúčastnilo celkom 9 pozorovateľov.
„Nočný pokoj sa na rožňavskej hvezdárni skončil už pred treťou hodinou rannou príchodom organizátorov a pozorovateľov v tesnom závese. Prišli, aby sa stali očitými svedkami úkazu úplného zatmenia Mesiaca, konečne dostupného aj pre stredoeurópsky región,“ popísal Juraj Lörinčík pondelkové ráno na hvezdárni.
Organizátor už týždne vopred upozorňoval na nevýhodnosť polohy hvezdárne. Vzhľadom na západný obzor a predpokladanú trajektóriu Mesiaca celý priebeh pozorovania z Rožňavy nevideli, Mesiac zapadol pred jeho skončením.
„Toto divadlo bolo dopriate pozorovateľom v západnej Európe. Pozorovalo sa hlavne s binokulárnymi ďalekohľadmi, hlavný refraktor hvezdárne umiestnený v kupole bol prednostne rezervovaný pre fotografických lovcov efektných záberov,“ uviedol Lörinčík.
Počasie pozorovateľov nepotešilo
Podľa slov Lörinčíka, počasie počas zatmenia nadšencom veľmi neprialo. V studenej noci sa na oblohe objavila oblačnosť, ktorá znemožnila detailné pozorovanie úkazu.
„Počasie výrazne zasiahlo do pozorovania úkazu roztrhanou strednou oblačnosťou aj silným výškovým horizontálnym prúdením. Výsledkom bol veľmi nestabilný obraz a nepoužiteľné väčšie zväčšenie ďalekohľadu,“ komentoval Lörinčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.