Od začiatku školského roka vošiel do platnosti nový školský zákon, ktorý dáva väčšie slovo pri voľbe riaditeľa školy jej zriaďovateľovi. Samotní riaditelia škôl so zmenami nesúhlasia, obávajú sa zbytočného spolitizovania pri ich voľbe.
ROŽŇAVA. Od prvého septembra platí na Slovensku nový školský zákon.
Zmeny v zákone sa týkali mnohých oblastí, ako napríklad kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov či platnosť ich kreditov a vykonanie atestácie pedagogických zamestnancov spolu s mnohými ďalšími.
Veľkú vlnu nespokojnosti však vyvolal návrh ešte pred samotným schválením zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, kedy malo dôjsť k výraznému posilneniu právomoci zriaďovateľa školy pri voľbe riaditeľa.
Zmeny pri voľbe riaditeľa školy
Od septembra platí, že ak zriaďovateľ školy nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa navrhnutým radou školy výberovým konaním, má právo kandidáta zvoleného radou školy nevymenovať.
Nesúhlas musí zriaďovateľ písomne odôvodniť rade školy.
Potom bude nasledovať druhé, nové výberové konanie pre riaditeľa školy. Z druhého výberového konania vzíde kandidát, ktorý už bude pre zriaďovateľa záväzný, a ten ho musí vymenovať v lehote 30 dní.
Ak by sa ani v druhom kole nepodarilo schváliť výber riaditeľa zriaďovateľom, rozhodovať bude už obecné alebo mestské zastupiteľstvo.
V prvotnom návrhu sa totiž uvažovalo o tom, že mestá a obce by mohli odmietnuť kandidáta, ktorého navrhne rada školy, a to v prvom aj druhom kole. Následne by sa uskutočnilo výberové konanie podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme.
S tým však nesúhlasili školské odbory či učitelia, ktorí hovorili o oklieštení školskej samosprávy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.