Príroda vo Vysokých Tatrách už postupne mení svoju podobu.
VYSOKÉ TATRY. Podľa ochranárov sa teraz všetko živé postupne pripravuje na pravdepodobne najťažšie obdobie, ktorým je zima.
„Dobrý hospodár sa cez leto postará, aby ho zima nezaskočila, a niečo podobné platí v prenesenom význame aj vo zvieracej ríši. Pokiaľ sa zvieratá dobré kŕmili celé leto a mali dosť potravy, nemali by mať problém prežiť zimu,“ uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko.
Uzávera má význam
Upozornil tiež, že jeseň je rovnako obdobím jelenej i kamzičej ruje.
„Počas jesene sa kamzíky začínajú naháňať po strmých skalách. Útočia na seba, vytláčajú jeden druhého v súboji o priazeň kamzíc,“ opísal ruju kamzíkov Majko. Aj kvôli tejto ruji, ktorá sa začína v polovici októbra a končí približne v polovici novembra, má podľa Majka význam každoročná sezónna uzávera.
„Správa TANAP-u stále trvá na opodstatnenosti sezónnej uzávery práve kvôli tomu, aby v tých najvyšších polohách zavládol po sezóne určitý pokoj, a aby sa všetci zástupcovia fauny a flóry pripravili bez nejakého ataku a vyrušovania na tuhú zimu,“ vysvetlil Majko.
Svište v brlohoch
V polovici októbra už budú mať podľa neho aj svište tatranské naplnené brlohy suchou voňavou trávou.
Ako povedal, zamurujú si vchod zvnútra kameňmi, aby im prvá snehová pokrývka zaizolovala ich príbytky a oni mohli približne polroka prespať v pravom zimnom spánku.
Malátnosť príde asi po Sviatku všetkých svätých aj na medvede, ktoré sa vyberú do kosodrevinového stupňa, kde majú najčastejšie svoje príbytky a brlohy.
Odchádzajú do tepla
Časť populácie, ktorá v tatranskom prostredí nedokáže prežiť, odchádza do miernejších podmienok.
Tak to v uplynulých dňoch podľa riaditeľa Správy TANAP-u urobili orly krikľavé, množstvo spevavcov, sťahovavé vtáctvo, bociany čierne i biele bociany. Veľká časť vtáctva sa podľa jeho slov presúva južnejšie alebo ide až do Afriky.
„Tí, ktorí sú odolnejší, ako napríklad orly skalné, zmenia jedálniček. Niečo si ulovia, časť koristi budú tvoriť zdochliny ulovených druhov po vlkoch či rysoch, niečo nechajú v krajine aj poľovníci. V princípe to znamená, že ak vlci niečo ulovia, neostane nič nazmar. Okamžite sa nazbierajú iné druhy zvierat, ktoré túto korisť dočistia,“ uzavrel Majko.
Prenos z Aničkinej kamery môžete sledovať tu >>
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.