Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi pripravila v rámci projektu Orbis Pictus ďalšiu zo série Rozhovorov o umení. Tentokrát budú zamerané na život a pedagogické pôsobenie akademického maliara Zdeňka Jeřábka.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Akcia venovaná jeho životnému jubileu - 85. narodeninám - sa uskutoční v stredu 30. októbra v koncertnej sále galérie o 17:00.
Pôjde o moderovanú besedu za účasti samotného maliara, ale aj pamätníkov, výtvarníkov na Spiši.
Predstaví unikátny život a pedagogickú činnosť výtvarníka, ktorý dlhoročne pôsobil aj ako pedagóg na školách v Spišskej Novej Vsi. O podujatí informovala Lucia Benická, riaditeľka Galérie umelcov Spiša.
Narodil sa v Prahe
Akademický maliar Zdeňek Jeřábek sa narodil 3. augusta 1930 v Prahe. Prvé poznatky o výtvarnom umení a o drevárskom remesle nadobudol už ako 12-ročný učeň v súkromnej umelecko-priemyselnej dielni v Prahe.
Vysokoškolské štúdium absolvoval v rokoch 1951 až 1957 na Akadémii výtvarných umení v Prahe v odbore grafika a maľba. Venoval sa ilustrácii, plagátovej tvorbe, propagačným návrhom a realizáciám.
V rokoch 1963 – 1989 pôsobil ako pedagóg výtvarného odboru Konštrukcia a tvorba nábytku a interiéru na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Spišskej Novej Vsi.
V rokoch 1989 – 2000 vyučoval výtvarný odbor na miestnej Základnej umeleckej škole. Popri pedagogickej činnosti viedol Klub amatérov výtvarníkov pri Okresnom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi.
V roku 2000 odišiel ako 70-ročný do starobného dôchodku.
Zameraný na kultúru
„Projekt Orbis Pictus je cielene zameraný na medziodborové kultúrne podujatia, nadväzujúce na doterajšiu programovú činnosť galérie, s cieľom prekročiť limitovaný rámec výtvarného umenia, pričom dochádza k vzájomnej interakcii umení a k jeho chápaniu v širších súvislostiach,“ uviedla Benická.
Zámerom projektu je sprístupnenie vybraných umeleckých žánrov pre rôzne cieľové skupiny a vekové kategórie.
Galéria ponúka svojim návštevníkom aj stále expozície, ako sú napríklad diela výtvarníka Jozefa Hanulu (1863-1944), priekopníka slovenského ľudového žánru. Verejnosti je tiež prístupná výstava s názvom Terra Gothica, Gotická cesta v obrazoch.
Záhrada umenia
Projekt je založený na prezentácii obrazov zo zbierkového fondu galérie s gotickou tematikou. Treťou v poradí je stála expozícia Záhrada umenia.
Budovaná je od roku 2002 zo sochárskych diel účastníkov Medzinárodného sochárskeho sympózia v Spišskej Novej Vsi.
Sochárske diela vytvorené zo spišského travertínu, dreva a kovu návštevníkovi prinášajú pohľad na súčasné trendy sochárskej tvorby.
Záhradnú expozíciu tvorí trinásť diel reprezentujúcich tvorbu umelcov z Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Českej republiky a Slovenska. Otvorené sú aj aktuálne výstavy Martina Imricha – Fí a Slavomíra Durkaja - Tiene v raji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.