Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvie. Fotograf Miloš Greisel doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
PORÁČ. Poráčsku časť rudnianskeho rudného poľa charakterizuje dobývanie východnej časti najväčšej slovenskej rudnej žily Droždiak.
Jej hornú blízko povrchovú časť vypĺňa baryt, ktorý tvorí prevažnú časť žilnej výplne. Dodnes sa dobýva v poslednej šachtou otváranej bani na Spiši patriacej firme Sabar Markušovce.
Rentabilný baryt
„Baryt nadobúdal zásadný význam až po druhej svetovej vojne. Predtým bol považovaný za nepoužiteľný nerast, „kaziaci“ sideritové a medenorudné ložisko. V barytových častiach baníci na konci 19. a začiatkom 20. storočia výberovo dobývali časti budované sideritom a sulfidmi, dnešným baníkom zanechali barytové časti prevŕtané systémom dutín. Napriek tomu je dobývanie barytu rentabilné,“ povedal geológ na dôchodku Marián Jančura venujúci sa histórii baníctva.
Východné časti žily Droždiak v minulosti otvárali aj štôlne z povrchu. Medzi nimi mali dôležitú úlohu tri banské chodby pomenované Jozef, z nich stredná štôlňa Jozef ako jediná otvára žilu Droždiak od juhu.
Štôlňa bola prepojená s už nefunkčnou šachtou Jozef. Ústila v jednej z troch budov, ktoré v minulosti stáli na halde pred jej ústím. Portál je umiestnený v relikte múru budovy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.