Obyvateľov Dúbravy (okres Levoča) v širokom okolí volajú Pirohale. V obci každoročne usporadúvajú súťaž vo varení pirohov, na ktorej sa zídu nielen miestni, ale i ľudia zo širokého okolia. Medzi najšikovnejšie patria, ako ináč, Dúbravské pirohaľky.
DÚBRAVA. Ak niekto v regióne Spiša spomenie Pirohaľov, väčšina z prítomných vie, že ide o Dúbravčanov.
Pôstny piatok
Starosta Dúbravy Ondrej Hovančík (nez.) odôvodňuje pomenovanie tým, že najčastejšie jedlo, objavujúce sa každý piatok na stoloch v domácnostiach, boli pirohy.
„Tento pokrm bol v minulosti v deň pôstu v našej katolíckej obci najobľúbenejší, pretože bol sýty. Dnes je oveľa pestrejší výber jedál na našom jedálnom lístku, ale na pirohy sme nezanevreli,“ hovorí starosta.
Svedčí o tom aj každoročná súťaž vo varení pirohov Dúbravské pirohy.
Najväčšia slávnosť v dedine
Dvojdňové podujatie na sklonku leta patrí v dedine medzi najväčšie slávnosti. Ako miestni s úsmevom opisujú, celá obec je v tom čase „hore nohami“.
V sobotu sa tradične koná celodenný turistický pochod na Rajtopíky.
Tohto roku vyše 120 turistov vyrazilo po 21. krát obdivovať prírodné pozoruhodnosti v podobe úzkeho skalnatého hrebeňa a peknej skalnej brány. Neskoré popoludnie po návrate sa v dedinke nieslo v podobe hodnotenia celého dňa za zvukov hudby.
Ďalší deň je v znamení šikovných kuchárok a varenia pirohov. Na tohtotočný 13. ročník sa prihlásilo 7 súťažných družstiev. Boli medzi nimi aj mladí skauti, ktorí sa nebáli zmerať si sily so skúsenými kuchárkami.
Podmienka bola navariť čo najviac najchutnejších pirohov za čo najkratší čas. Varilo sa z 1 kg múky, vlastné plnky a pomôcky si 5-členné družstvá priniesli so sebou.
Prvoradá zábava
Prvenstvo opäť obhájili Dúbravské pirohaľky.
„Navarili sme pirohy s deviatimi plnkami. Tie nasladko sme oliali maslom a orechami, slané pirohy boli omastené slaninkou. Po koštovaní porotou skonzumovali pirohy prítomní návštevníci. Chutili im. Musím ale zdôrazniť, že nejde ani tak o víťazstvo, ako o zábavu. Každý rok je tu výborná atmosféra. Zabávajú sa ako súťažiaci, tak aj diváci,“ uviedla Pirohaľka Anna Dolná.
Po udelení cien trvá zábava do neskorých nočných hodín.
Starosta zaspomínal na začiatky tohto podujatia.
„V roku 2002 sme uskutočnili 1. ročník na provizórnom amfiteátri. Pozbíjali sme dosky z ihriska. Čím viac získavala akcia väčšiu popularitu, tým viac sme začali uvažovať nad pekným amfiteátrom. Ten sme dokončili pred rokom.“
O. Hovančík prízvukuje, že táto spoločenská udalosť dokáže stmeliť celú samosprávu. Domáci aj hostia sa na nej dosýta zabavia.
Dedina roka?
Dúbrava je známa svojím krásnym panoramatickým pohľadom na Spišský hrad a Vysoké Tatry. Pôsobivá je aj samotná obec. Tá sa tohto roku uchádza o titul Dedina roka.
Do národnej súťaže sa mohli prihlásiť samosprávy, ktoré dokázali preukázať vynikajúce a príkladné aktivity a iniciatívy uskutočnené v procese obnovy dediny a v zmysle udržateľného rozvoja vidieka.
„Prihlásili sme sa aj z toho dôvodu, že sme chceli prezentovať našu obec navonok. Snažili sme sa ukázať, ako sa pekne žije v malej dedinke s 330 obyvateľmi. Pričinili sa o to generácie pred nami, aj súčasníci. Máme hodnoty, ktorými sa môžeme pochváliť,“ skonštatoval starosta.
Obce prihlásené do súťaže navštívila v júni národná hodnotiaca komisia, ktorá ich zhodnotila podľa okruhov v súťažných kategóriách.
Komisia vyberie celkového víťaza, ktorý získa titul Dedina roka 2015 a právo zabojovať o Európsku cenu obnovy dediny.
Oficiálne výsledky by mali byť známe do konca tohto mesiaca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.